ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Глава 13. Подобает ведати, аще прилучится, и изволит настоятель в субботу пети аллилуиа.

В пяток вечера, стихословим кафисму 18. Таже на Господи воззвах, стихиры минеи святаго, 3. И октоиха мученичны три, 2-й, 3-й, 4-й, а первый оставляется. Слава, и ныне, богородичен воскресн, настоящаго гласа. Таже, Свете тихий: Посем прокимен. Таже, Сподоби Господи в вечер сей: На стиховне мученичен 1: и мертвена два кир Иоанна дамаскина. Слава, и ныне, богородичен. Таже, Ныне отпущаеши: и трисвятое, по Отче наш: тропарь, глас 2: Апостоли, мученцы и пророцы. Слава, Помяни Господи, яко благ, души раб твоих: И ныне, богородичен: Мати святая: Ектениа, и отпуст. И обычная литиа за упокой в притворе.

На утрени по обычном начале, и по шестопсалмии: Вместо Бог Господь, поем Аллилуиа, на глас 2, глаголем по трижды. Таже, стих 1: Блажени яже избрал, и приял еси Господи. Стих 2: Память их в род и род. Стих 3: Души их во благих водворятся. Тропарь, глас 2: Апостоли, мученцы и пророцы: дважды. Слава, Помяни Господи яко благ: И ныне, богородичен: Мати святая: Таже, кафисма 16. Ектениа обычная, по нейже глаголем два седальны октоиха, мученичны три, 2-й и 3-й: первый оставляется. Таже глаголем стих: Дивен Бог во святых своих: И глаголем мученичен 4-й: а богородичен 1-й оставляется. Таже стих: Блажени яже избрал: И глаголем седален покоин, гласа: Слава и ныне, богородичен вторый. И чтение. По немже ничтоже глаголя, поем непорочны, с припевы: Благословен еси Господи: на глас 2. Разделяем же ю на двое. На среди по 1-й статии не глаголем, Слава, и ныне, но поем по конце: Яко аще бы не закон твой: трижды. И глаголет священник ектению о усопших: Паки и паки: Лик, Господи помилуй, единожды. Еще молимся о упокоении душ усопших рабов Божиих, имярек: Лик, Господи помилуй, единожды. Яко да Господь Бог учинит души их: Лик, Господи помилуй, единожды. Милости Божия, царства небеснаго: Лик, Подай Господи. Диакон, Господу помолимся. Священник, Боже духов, и всякия плоти: Мы же глаголем, Господи помилуй, 40. Возглас, Яко ты еси воскресение: Лик, Аминь. Таже поем другую статию: Твой есмь аз: Припев, Спасе спаси мя. На конец: Жива будет душа моя: трижды. Таже, Благословен еси Господи: И посем тропари за упокой: Святых лик обрете источник: и прочия. И по них ектению глаголет священник преждереченную за упокой: и поминает усопших. Мы же глаголем, Господи помилуй, 40. дондеже скончает священник молитву: Боже духов: и по возгласе седален, глас 5: Покой Спасе наш с праведными рабы твоя: Слава, и ныне, богородичен: От Девы возсиявый миру: И чтение. псалом 50, Помилуй мя Боже: Таже канон прежде минеи, со ирмосом на 6: и храма на 4: и октоиха на 4, первый. По 3 песни ектениа обычная: кондак, и седален минеи: И чтение. По 6-й песни ектениа за упокой: кондак, глас 8: Со святыми упокой: И икос, и пролог. По 9 песни светилен октоиха. На хвалитех стихиры мученичны, 4: Слава, покоин: И ныне, богородичен. На стиховне стихиры подобны, покойны кир Феофана. Слава, и ныне, богородичен. Таже, Благо есть: и трисвятое. По Отче наш, тропарь, глас 2: Апостоли, мученцы и пророцы: Слава, Помяни Господи: И ныне, богородичен: Мати святая: И ектениа. Таже, священник: Сый благословен Христос Бог наш: И мы, Утверди Боже: и час 1-й, и отпуст.

На часех тропари: Апостоли, мученцы и пророцы: Слава, Помяни Господи яко благ: И ныне, богородичен часов. И по Отче наш: кондак, Со святыми упокой: И отпуст.

На литургии блаженна октоиха, на 6. По входе, тропарь: Апостоли, мученцы и пророцы: и Помяни Господи, яко благ: Слава, кондак, Со святыми упокой: И ныне богородичен: Тебе и стену и пристанище: Прокимен, глас 8. Веселитеся о Господе: Стих, Блажени ихже оставишася беззакония: За упокой, прокимен: Души их во благих водворятся. Апостол субботы ряд: И другий за упокой. Аллилуиа, глас 8: Воззваша праведнии. Стих: Блажени яже избрал, и приял еси Господи. Евангелие субботы ряд: И другое за упокой. Причастен: Радуйтеся праведнии о Господе: Другий за упокой: Блажени яже избрал и приял еси Господи, и память их в род и род.


Назад к списку