Глава 05. О святем поемом на 6. Аще будет в неделю, не имеяй полиелеа.

В субботу вечера, на велицей вечерни, по кафисме: На Господи воззвах, стихиры воскресны, 3: и анатолиевы, 3: и святаго, 4. Слава, святаго: И ныне, богородичен первый гласа. Вход. Прокимен дне, и ектениа, Рцем вси: На литии стихира храма: Слава, святаго, аще имать. Аще же ни, Слава, и ныне, богородичен. ще же имать святый славословие, поем стиховну его в литию.] И обычныя молитвы литии. На стиховне стихиры воскресны. Слава, святаго: И ныне, богородичен воскресн, по гласу святаго. И прочее бдения по обычаю. На утрени, на Бог господь, тропарь воскресн, дважды. Слава, святаго: И ныне, богородичен первый, по гласу тропаря святаго, и прочее и до канона воскресно. Канон воскресн со ирмосом на 4: и крестовоскресн на два: и Богородицы на два: и святаго на 6. Катавасиа по уставу. По 3-й песни кондак и икос, и седален святаго, дважды, и богородичен его. И чтение святаго. По 6-й песни кондак воскресн, и икос: и чтем пролог. На 9-й песни поем: Честнейшую: Светилен воскресн: Слава, святаго: И ныне, богородичен воскресн гласа. На хвалитех стихиры воскресны 4, и святаго со Славным, 4. Аще ли не имать святый на хвалитех стихир, поем стихиры воскресны по обычаю. Слава, стихира евангельская: И ныне, Преблагословенна еси Богородице Дево: Славословие великое, тропарь воскресн точию. Ектении обе, и отпуст, и оглашение: и час 1-й в притворе. На 1-м часе тропарь воскресн: Слава, святаго: И ныне, богородичен часов. По трисвятом кондак воскресн, и прочее. ще имать святый славословие, по трисвятом кондак святаго: На прочих же часех, кондак воскресн и святаго пременяюще глаголем,] и отпуст. На литургии блаженна гласа, на 6: и святаго песнь 3-я, на 4. По входе тропарь воскресн, и храма Богородицы, идеже храм ея: таже храма святаго: посем рядоваго святаго. Аще ли есть другий святый, и тропарь ему прилучится, глаголем тропарь и другаго святаго. Таже кондак воскресн и храма: Слава, кондак дневнаго святаго, И ныне, Богородицы храма. Аще ли храма Богородицы несть: Слава, кондак рядоваго святаго: И ныне, Предстательство христиан: Прокимен, апостол, аллилуиа, евангелие, и причастен, прежде воскресн, и потом святаго.

[Зри] Подобает ведати: Яко стихологиа, сиречь кафисма, в неделю вечера никогдаже бывает. Такожде и на Господския праздники, и великих святых, или в храме святаго, или святыя: яве яко в нихже бывают бдения. Егда же прилучится бдение, кроме субботы вечера, стихологисуем: Блажен муж 1-й антифон. В субботу же вечера стихологисуем всю кафисму: Блажен муж: