Священномученику Кириллу (Смирнову), митрополиту Казанскому (тропари, кондаки, молитва и величание)

Вели́ка в ско́рбех уте́шителя/ обре́те тя Це́рковь Ру́сская, свя́те Кири́лле,/ ты бо, в годи́ну гоне́ния ча́шу страда́ний прие́м,/ жа́ждущия пра́вды воеди́но собра́л еси́,/ я́ко оре́л небе́сный под криле́ птенцы́ своя́,/ и вся научи́л еси́/ ве́ры до́брому испове́данию./ Те́мже в ли́це но́вых му́ченик/ Престо́лу Бо́жию предстои́ши, // моля́ся о чту́щих любо́вию па́мять твою́.

Я́коже со́лнце светоза́рное,/ возсия́ днесь па́мять твоя́, святи́телю Кири́лле,/ луча́ми благода́ти озаря́ющи ве́рных сердца́/ к прославле́нию ди́внаго во святы́х Свои́х Бо́га,/ дарова́вшаго тебе́ кре́пость во испове́дании и терпе́ние в ско́рбех./ Те́мже мо́лим тя:/ не премолчи́ о нас ко Го́споду/ и изба́ви от вся́каго зла,/ Це́рковь Ру́сскую от раздо́ров и нестрое́ний сохрани́,/ мир ми́рови испроси́ // и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Лучеза́рною твое́ю благода́тию нас просвети́,/ пою́щих му́жества твоего́ кре́пость,/ я́же вои́телем тьмы бе непристу́пна,/ и моли́твами твои́ми Це́рковь Ру́сскую в единомы́слии утверди́/ и от бед оте́чество на́ше огради́, // святи́телю Кири́лле, му́чениче сла́вный.

Столп и же́ртва Це́ркве Христо́вы быв,/ сию́ непоколеби́му от искуше́ний лука́ваго прему́дро соблю́л еси́/ и, ко́зни вра́жия тве́рдым умо́м разори́в,/ еди́ну Це́рковь апо́стольскую пропове́дал еси́,/ Кири́лле богоблаже́нне,/ святи́телей Ру́сских похвало́, // моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

О, пречу́дный святи́телю Кири́лле, но́вых му́ченик и испове́дник украше́ние, свята́го Патриа́рха Ти́хона ве́рный после́дователю и Це́ркве Ру́сския вели́кое свети́ло! По и́мени твоему́ та́ко и житие́ твое́ бысть, ты бо в Дому́ Бо́жии сла́достию слове́с церко́вных воспита́нный, в ю́ных ле́тех благода́ть свяще́нства прия́л еси́ и па́ству твою́ богоуго́дно жи́ти поуча́л еси́. Помози́ ны́не па́стырем Це́ркве на́шея в сердца́х свои́х дар любве́ Христо́вы возгрева́ти, о́троки наста́ви, е́же в кро́тости и смире́нии возраста́ти, и вся лю́ди правосла́вныя научи́ си́лу благоче́стия благи́ми де́лы стяжева́ти.

Ты, святи́телю Кири́лле, пра́вило мона́шескаго жития́ яви́лся еси́, архиере́ев похвала́ и градово́м в ве́ре утвержде́ние. Сего́ ра́ди споспеше́ствуй и́ноком в ду́се и и́стине ре́вностно подвиза́тися, архипа́стыри научи́ сло́во пра́вды Христо́вой в ми́ре сем непоро́чно храни́ти. Заступи́ страну́ на́шу от наше́ствия иноплеме́нник, гра́ды и ве́си ея́ от вся́ких бед сохрани́, до́мы ми́ром огради́ и вся ча́да ея́ заблу́ждшая на путь покая́ния наста́ви. Ве́мы вои́стинну и усты́ испове́дуем, я́ко мо́жеши испроси́ти у Великодарови́таго Бо́га, ели́ка хо́щеши, ты бо пра́вды ра́ди изгна́ние и заточе́ние претерпе́ти сподо́бился еси́ и посреде́ злострада́ний и кра́йния нищеты́ бога́тство благоду́шия яви́л еси́, ты и ве́ру Правосла́вную пред си́льными ми́ра сего́ небоя́зненно испове́дал еси́. Вразуми́ нас, в доброде́телех убо́гих, земно́му бога́тству сердца́ не прилага́ти и укрепи́ нас, немощны́х, в час испыта́ния ве́ру во Христа́ сохрани́ти. И я́коже во и́стине стоя́л еси́, егда́ вознесо́шася до небе́с и низпадо́ша до бездн во́лны смут церко́вных, та́ко умудри́ и нас приле́жно ве́ре на́шей поуча́тися и в ра́зум и́стины восходи́ти, избира́юще пра́вая, блага́я и поле́зная. Ты смерть за Христа́ прия́л еси́, я́ко вене́ц пра́веднаго жития́ твоего́, та́ко напра́ви и нас не прилепля́тися сла́ве и дово́льству ве́ка сего́, но по́чести вы́шняго зва́ния иска́ти, да твои́ми оте́ческими моли́твами возмо́жем земно́е на́ше житие́ без поро́ка прейти́, христиа́нскую кончи́ну улучи́ти и сподо́битися в Ца́рствии Небе́снем ку́пно с тобо́ю прославля́ти Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, Тро́ицу Единосу́щную во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем тя,/ священному́чениче Кири́лле,/ и чтим честна́я страда́ния твоя́,/ я́же за Христа́ во утвержде́ние на Руси́ Правосла́вия // претерпе́л еси́.

Тексты тропарей, кондаков, молитвы и величание (в составе службы) утверждены к общецерковному богослужебному употреблению на заседании Священного Синода 29 декабря 2022 года (журнал № 130).