ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Священномученику Павлину, архиепископу Могилевскому (тропари, кондак, молитва и величания)

Тропарь, глас 4:

От ю́ности желание к Богу возложив,/ на пажитех мона́шеских упа́слся еси́/ и, мно́гия доброде́тели стяжа́в,/ архипа́стырь слове́сных ове́ц яви́лся еси́,/ и́хже до́бре упа́с,/ мно́гия ско́рби от богобо́рцев претерпе́л еси́/ и, муче́нием путь сконча́в,/ Ца́рствие Небе́сное насле́довал еси́,/ священному́чениче Павли́не,/ моли́ Христа́ Бо́га // спасти́ся душа́м на́шим.

Ин тропарь, глас 2:

Ве́ры Правосла́вныя непоро́чный блюсти́телю/ и за́поведей Христо́вых усе́рдный исполни́телю,/ священному́чениче Павли́не,/ па́ству твою́ до́бре упа́сл еси́/ и в хла́дней Сиби́ри му́ченическую сме́рть прия́л еси́./ Ны́не же, в ве́чней сла́ве пребыва́я, // моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 3:

Апо́столов насле́дниче/ и святи́телей украше́ние,/ Павли́не досточу́дне,/ ны́не Це́рковь Ру́сская тя досто́йно воспева́ет,/ ты бо глаго́лы жи́зни ве́чныя небоя́зненно возвеща́л еси́/ и, Христа́ пред отсту́пники че́стне испове́дав,/ кро́вию твое́ю во Свята́я Святы́х вшел еси́. // Моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

Молитва

О, священному́чениче Христо́в Павли́не! Услы́ши сле́зныя моли́твы и воздыха́ния наша, в сокруше́нии се́рдца и смире́нии ду́ха тебе́ приноси́мыя. Се бо беззако́нии омрачи́хомся, и сего́ ра́ди беда́ми, я́ко ту́чами обложи́хомся. Ты же, я́ко си́льный, понеси́ не́мощи на́ша, не отлуча́йся от нас ду́хом, да не разлучи́мся и мы от любве́ Бо́жия, я́же при́сно в се́рдце твое́м живя́ше. При́зри ми́лостиво на люди, предстоя́щия и моля́щияся пред свято́ю ико́ною твое́ю, и проше́ния коего́ждо, я́же ко спасе́нию, испо́лни. Ве́руем бо, я́ко ты, за Це́рковь Христо́ву во оте́честве на́шем пострада́вый, ве́лие дерзнове́ние и́маши ко Го́поду. Умоли́ бла́гость Его́, да укрепи́т ны в единомы́слии, наипа́че же в непоколеби́мом испове́дании Христа́ Иису́са, Сы́на Бо́жия, во пло́ти прише́дшаго, распя́тие и сме́рть претерпе́вшаго, погребе́ннаго и воскре́сшаго, ко Отцу́ возше́дшаго и па́ки гряду́щаго со сла́вою суди́ти живы́м и ме́ртвым. Мо́лим тя, свя́те: предста́тельствуй пред Бо́гом за ны и за вся правосла́вныя христиа́ны, да соблюде́т Госпо́дь зе́млю Ру́сскую в ми́ре и благоде́нствии, архипа́стырем и па́стырем пода́ст духо́вное трезве́ние и ре́вность о спасе́нии вруче́нныя им па́ствы, прави́телем – суд и пра́вду, и всем нам – братолю́бие и любо́вь. О, ми́лостиве страда́льче! Испроси́ у Бо́га Ми́лостиваго боля́щим исцеле́ние, скорбя́щим утеше́ние, оби́димым заступле́ние, оби́дящим ми́рное устрое́ние. Да, твое́ю по́мощию спаса́еми, восхва́лим вси Подвигополо́жника Христа́, Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние со Безнача́льным Его́ Отце́м и Всесвяты́м, Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем тя,/ священному́чениче Павли́не,/ и чтим честна́я страда́ния твоя́,/ я́же за Христа́ // претерпе́л еси́.

Ино величание

Велича́ем тя,/ священному́чениче Павли́не,/ и чтим честна́я страда́ния твоя́,/ я́же за Христа́ во утвержде́ние на Руси́ Правосла́вия // претерпе́л еси́.

Текст службы утвержден на заседании Священного Синода 25 августа 2022 года (журнал № 78).


Назад к списку