ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Священномученику Михаилу, пресвитеру Орловскому (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 4:

Богоуго́дному житию́ поревнова́в,/ му́ченическою кро́вию ве́рность Христу́ запечатле́л еси́,/ священному́чениче Михаи́ле,/ моли́ Всеблага́го Бо́га на́шего,/ да сохрани́т Це́рковь и зе́млю Ру́сскую/ от ересе́й, раско́лов, мяте́жа и бра́ни,/ укрепи́т нас в Правосла́вии и единомы́слии,/ возниспо́слет нам ми́лости Своя́// и спасе́т ду́ши на́ша.

Кондак, глас 1:

Гра́ду Орло́ву па́стырь до́брый/ и Вя́тстей земли́ пе́рвый новому́ченик яви́лся еси́,/ священному́чениче Михаи́ле,/ Христу́ подража́я, за убива́ющих тя, моли́лся еси́,/ о проще́нии их хода́тайствуя./ И ны́не, Престо́лу Бо́жию предстоя́,/ моли́ о нас непреста́нно,// те́плый засту́пниче и ско́рый помо́щниче.

Молитва

О избра́нниче и уго́дниче Христо́в, священному́чениче Михаи́ле, Це́ркве Ру́сския сто́лпе непоколеби́мый, земли́ Вя́тския благо́е прозябе́ние, сро́дников твои́х предста́телю и наста́вниче! Ты, от ю́ности во благоче́стии подвиза́яся, добр плод в терпе́нии прине́сл еси́. Егда́ же призва́ тя Госпо́дь на служе́ние па́стырское, тогда́ до́брый де́латель вертогра́да Бо́жия яви́лся еси́ и, ча́да своя́ в ве́ре и доброде́лании наставля́я, мно́гия же ду́ши во огра́ду церко́вную возвраща́я, о всех лю́дех те́плыя моли́твы возноси́л еси́. Во вре́мя же гоне́ния безбо́жнаго во смире́нии смерть кро́тко прия́л еси́, за уби́йц твои́х моля́ся, и в пе́рвых новому́ченицех земли́ Вя́тския просия́л еси́. Ны́не у́бо при́зри на на́с, недосто́йных чад твои́х, умиле́нною душе́ю и сокруше́нным се́рдцем тя призыва́ющих. Бу́ди па́стырем на́шим пра́вило ве́ры, во́ином вождь духо́вный, боля́щим врач изря́дный, печа́льным уте́шитель, гони́мым засту́пник, ю́ным наста́вник, всем же благосе́рдый оте́ц и те́плый моли́твенник. О свя́тче Бо́жий! Умоли́ Го́спода Бо́га, да соблюда́ется в ве́ре правосла́вней Оте́чество на́ше и в нем досто́йно и пра́ведно прославля́ется и́мя Пресвяты́я Тро́ицы, Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем тя,/ священному́чениче Михаи́ле,/ и чтим честна́я страда́ния твоя́,/ я́же за Христа́// претерпе́л еси́.

Текст утвержден Священным Синодом Русской Православной Церкви 14 мая 2018 года (журнал № 37)


Назад к списку