ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Священномученикам Павлу (Аношкину) и Григорию (Смирнову) Мокинским (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 5:

Честно́е страда́ние ва́ше/ за ве́ру святу́ю Правосла́вную/ к весе́лию духо́вному вся лю́ди созыва́ет,/ священному́ченицы, Па́вле и Григо́рие,/ вы бо, зе́млю Пе́рмскую кровьми́ свои́ми освяти́вше,/ любви́ соверше́нней науча́ете,/ ду́шу полага́ти за Христа́, Бо́га на́шего,// Све́том Воскресе́ния мир обнови́вшаго.

Кондак, глас 3:

Па́стырю до́брый Па́вле/ и святоле́пнаго служе́ния рачи́телю Григо́рие,/ па́ству ва́шу сло́вом просвети́вшии,/ святы́ни Це́ркве Христо́вы зело́ возлюби́вшии/ и ве́ры ра́ди смерть му́ченическую прие́мшии,/ ны́не зе́млю Пе́рмскую благода́тию просвеща́ете/ и святы́ня ея́ быва́ете,/ мощми́ свои́ми безсме́ртие пропове́дающе// и исцеле́ния точа́ще всем, с ве́рою к вам притека́ющим.

Молитва

О, новому́ченицы сла́внии, иере́ю Па́вле и диа́коне Григо́рие! Днесь, ве́рно соше́дшеся, восхваля́ем честна́я страда́ния ва́ша, я́же в годи́ну тя́жкую гоне́ний на Це́рковь Ру́сскую претерпе́сте. Почита́ем и бра́тскую любо́вь ва́шу, ве́ры бо нра́вом связу́еми, я́ко единоду́шнии сослужи́телие, согла́сно и му́ки за Христа́ прия́сте. Ублажа́ем любо́вь ва́шу, псалмопе́вца бо глаго́лы в час испыта́ния воспомяну́сте, я́ко добро́ и красно́ жи́ти бра́тии вку́пе, бла́го же есть и в Ца́рствии Небе́снем вку́пе ра́доватися. Диви́мся долготерпе́нию ва́шему, ни мраз бо, ни ра́ны, ни коньми́ истяза́ние от Бо́га вас разлучи́ша. Покланя́емся честны́м моще́м ва́шим, до вре́мене под спу́дом земны́м сокрове́нным, напосле́док же, я́ко не́кий дар светоно́сный, всей земли́ Пе́рмстей возсия́вшим. Ны́не моли́те Великодарови́таго Бо́га, явле́нием моще́й ва́ших нас, недосто́йных, Почти́вшаго, да проба́вит моли́твами ва́шими ми́лость Свою́ ве́дущим ве́ру Правосла́вную, да обрати́т к ней отпа́дшия, да укрепи́т ве́рныя в стоя́нии за пра́вду Бо́жию, да сподо́бит нас от моще́й ва́ших почерпну́ти исцеле́ний Боже́ственное де́йство, благода́ть и ми́лость, и да да́рует нам еди́неми усты́ и еди́нем се́рдцем сла́вити и воспева́ти Пречестно́е и Великоле́пое И́мя, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем вас,/ священному́ченицы Па́вле и Григо́рие,/ и чтим честна́я страда́ния ва́ша,/ я́же за Христа́// претерпе́ли есте́.

Текст службы утвержден на заседании Священного Синода 23-24 сентября 2021 года (журнал № 67).


Назад к списку