ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобномученикам Александру Пересвету и Андрею Осляби Радонежским (тропарь, кондак, молитва и величания)

Тропарь, глас 1:

Во́ини христолюби́вии/ и страда́льцы прехва́льнии,/ ди́вный Алекса́ндре Пересве́те/ и Андре́е Осля́бя имену́емый,/ Се́ргия преподо́бнаго усе́рднии послу́шницы/ и бра́ни Кули́ковския ра́тницы духо́внии,/ си́лу вра́жию посрами́вшии/ и ду́ши своя́ за дру́ги положи́вшии./ Моли́те Христа́ Бо́га/ мир Оте́честву на́шему дарова́ти// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак, глас 7:

На по́ли Кули́кове враги́ нечести́выя победи́сте/ и венцы́ сла́вы увенча́стеся,/ преподобному́ченицы Алекса́ндре и Андре́е,/ моли́те Христа́ Бо́га/ и нам врага́ ро́да челове́ческаго побежда́ти,/ Правосла́вие храни́ти,// душа́м же на́шим улучи́ти ве́лию ми́лость.

Молитва

О, святи́и сла́внии во́ини Христо́ви, и́стинныя ве́ры побо́рницы Алекса́ндре и Андре́е! Услы́шите ны́не и на вся́кий час моле́ние нас, почита́ющих святу́ю па́мять ва́шу, и к ва́шим честны́м гробо́м припа́дающих. Вы, и́стиннии во́ини Христо́ви, под кро́вом Тро́ицы Живонача́льныя а́ввою Се́ргием води́мии, полки́ лука́вых духо́в в мона́шеских по́двизех победи́ли есте́ и до конца́ за́поведь Христо́ву, я́ко несть бо́льшия любве́, да кто ду́шу свою́ поло́жит за дру́ги своя́, испо́лнили есте́ и, благослове́нию преподо́бнаго Се́ргия после́дующе, и́ноческия шле́мы спасе́ния венцы́ му́ченическими укра́сили есте́. Хра́бри во бра́ни со враги́ Оте́чества и ве́ры Правосла́вныя я́вльшеся, о́браз му́жества во́ином благове́рнаго кня́зя Дими́трия пода́ли есте́ и ны́не ополча́ющихся на нас моли́твами ва́шими низлага́ете.

О, пресла́внии страстоте́рпцы Христо́ви! Не пре́зрите моле́ния на́шего и я́вите нам, смире́нным и гре́шным, свято́е и многомо́щное ва́ше заступле́ние, помози́те нам, в беда́х, ско́рбех и печа́лех су́щим, и от вся́кия напа́сти сохрани́те. Воззри́те на первопресто́льный град, в не́мже телесы́ ва́шими почива́ете, и на лю́ди ве́рныя, ко гробо́м ва́шим припа́дающия, простри́те своя́ десни́цы, защища́юще нас от враг ви́димых и неви́димых, изба́вите Оте́чество на́ше от вся́каго губи́тельства, огня́ и междоусо́бныя бра́ни. Укрепи́те да́нною вам благода́тию во́инство на́ше, разру́шите си́лы враго́в, возстаю́щих на ны, и да уве́дят, я́ко при́сно Боже́ственною по́мощию сохраня́еми есмы́, си́це глаго́лющии: Го́споди, Иису́се Христе́, моли́твами святы́х во́инов-и́ноков, изря́днее же предста́тельством Пречи́стыя Твоея́ Ма́тере, ро́ждшия Тя, Влады́чицы на́шея Богоро́дицы, спаси́ ны, гре́шныя рабы́ Твоя́, да всегда́ прославля́ем Тя со Безнача́льным Твои́м Отце́м и со Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Ублажа́ем вас,/ святи́и преподобному́ченицы Алекса́ндре и Андре́е,/ и чтим святу́ю па́мять ва́шу,/ во́инов христолюби́вых наста́вницы/ и А́нгелов собесе́дницы.

Ино величание

Ублажа́ем вас,/ преподобному́ченицы Алекса́ндре и Андре́е,/ и чтим святу́ю па́мять ва́шу,/ наста́вницы мона́хов/ и собесе́дницы А́нгелов.


Назад к списку