ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Мученику Алексию (Ворошину), Елнатскому (тропари, кондаки, молитва и величание)

Тропарь, глас 4:

Христа́ ра́ди юро́дство прия́л еси́/ и му́ченическаго венца́ сподо́бился еси́,/ и да́р проро́чества от Бо́га стяжа́л еси́,/ за него́же и заключе́ние претерпе́л еси́,/ святы́й блаже́нный Алекси́е,/ моли́ ми́лостивого Бо́га// грехо́в оставле́ние на́м дарова́ти.

Ин тропарь, глас 1:

Раче́нием боже́ственным уязви́вся от ю́ности,/ юро́дством во́льным му́дрость ве́ка сего́ посрами́л еси́,/ прему́дрости Бо́жией в та́йных поуча́яся,/ предзре́л еси́, я́ко настоя́щая, гряду́щая,/ не сло́вом, но житие́м о́браз бы́в доброде́тели,/ страда́льчески тече́ние сконча́л еси́,/ те́мже Христо́с сугу́ба венца́ сподо́би тя́, блаже́нне Алекси́е,// Его́же моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 4:

На раскале́нные пли́нфы бы́в поста́влен еси́,/ па́че все́х Христа́ Бога возлюби́л еси́/ и се́рдце мучи́телево любо́вию свое́ю уязви́л еси́,/ о гряду́щем в его́ до́ме несча́стье уве́дев еси́,/ святы́й блаже́нный Алекси́е,/ и от на́ших домо́в моли́твою свое́ю напа́сти отгони́// и кова́рство ду́хов зло́бы разори́.

Ин кондак, глас 6:

Христо́вою любо́вию распала́емь,/ не убоя́лся еси́ веще́ственнаго огня́,/ терпе́нием твои́м врага́ посрами́в,/ се́рдце мучи́телево уязви́л еси́ кро́ткими твои́ми глаго́лы,/ провеща́я гне́в Бо́жий, пра́ведно гряду́щий на́нь,/ и о проще́нии все́х, блаже́нне, моля́ся./ Те́мже тебе́ припа́даем и те́пле вопие́м:// не премолчи́ за ны́ ко Го́споду.

Молитва

О, уго́дниче и засту́пниче наш, преблаже́нне Алекси́е, досто́йный насле́дниче Небе́снаго Ца́рствия! Припа́дающе ра́це моще́й твои́х, усе́рдно про́сим тя: помоли́ся, о́тче, да испра́вятся стопы́ на́ша по словеси́ Госпо́дню к де́ланию за́поведей Его́ и да не возоблада́ет ро́дом на́шим от безбо́жник все́янное беззако́ние душетле́нное, но да у́зрим на Святе́й Руси́ утвержде́ние ве́ры Правосла́вныя!

О, свя́тче Бо́жий, утаи́вый и́стинную прему́дрость и обличи́вый му́дрость сыно́в ве́ка сего́! Испроси́ нам у Го́спода дух смире́ния, кро́тости и любве́ зало́г, в моли́твах несумне́нную ве́ру, в покая́нии тве́рдую наде́жду, в служе́нии бли́жним кре́пость, в боле́знех ско́рое исцеле́ние, всего́ же жития́ на́шего обновле́ние, я́ко да, ублажа́юще тя, дости́гнем христиа́нския кончи́ны непосты́дны и ми́рны, и насле́дим Ца́рствие Небе́сное, иде́же ты, в ве́чней сла́ве пребыва́я со все́ми святы́ми, прославля́еши Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем тя,/ блаже́нный му́чениче Алекси́е,/ и чтим святу́ю па́мять твою́,/ ты бо мо́лиши за нас/ Христа́ Бо́га на́шего.


Назад к списку