ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Священномученику Мисаилу, епископу Рязанскому (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 5:

Богому́дре о́тче Мисаи́ле,/ архиере́ев сла́во и си́рых защи́тниче,/ безбоя́зненный пропове́дниче уче́ния Боже́ственнаго,/ ты, в ве́ре пра́вей сердца́ притека́ющих к тебе́ утверди́в/ и свяще́нную оде́жду в кро́ви муче́ния омочи́в,/ я́ко му́ченик и па́стырь до́брый яви́лся еси́./ Моли́ся приле́жно Влады́це Христу́// о спасе́нии душ на́ших.

Кондак, глас 5:

Весели́тся ра́достне Це́рковь Ру́сская,/ во обре́тении честны́х твои́х моще́й,/ священному́чениче Мисаи́ле,/ ты бо, заве́т Пастыренача́льника исполня́я/ и о лю́дех, не ве́дущих Го́спода, се́рдцем боле́знуя,/ ду́шу твою́ за па́ству положи́л еси́./ И нам простри́ ру́ку по́мощи хода́тайством твои́м// и упра́ви наш путь ко спасе́нию.

Молитва

О, избра́нниче и уго́дниче Христо́в, священному́чениче Мисаи́ле, Це́ркве Ру́сския сто́лпе непоколеби́мый и сро́дников твои́х предста́телю и наста́вниче! Ты, от ю́ности Христа́ возлюби́в и Тому́ рабо́тати пла́менне вожделе́в, пропове́дал еси́ Ева́нгелие лю́дем, не ве́дущим и́стины, и, стрелы́ летя́щия не убоя́вся, да́же до кро́ве пострада́л еси́ и путь ве́рным освяти́л еси́. Ны́не у́бо при́зри на нас, умиле́нною душе́ю и сокруше́нным се́рдцем тя призыва́ющих, и утверди́ в ве́ре святе́й, научи́ нас всегда́ твори́ти во́лю Бо́жию и храни́ти за́поведи Госпо́дни. Бу́ди, о́тче, па́стырем на́шим пра́вило ве́ры, во́ином вождь духо́вный, боля́щим врач изря́дный, печа́льным уте́шитель, гони́мым засту́пник, ю́ным наста́вник, всем же благосе́рдый оте́ц и те́плый моли́твенник, я́ко да предста́тельством твои́м ве́ра Правосла́вная утвержда́ется во Оте́честве на́шем и непреста́нно сла́вится в нем Имя Пресвяты́я Тро́ицы, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем тя,/ священному́чениче Мисаи́ле,/ и чтим честна́я страда́ния твоя́,/ я́же за Христа́// претерпе́л еси́.

 

Тексты служб утверждены решением Священного Синода от 28 декабря 2017 года (журнал № 131).

 


Назад к списку