ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Мученикам Кизическим, девяти (тропарь, кондак, молитвы и величание)

Тропарь, глас 8:

Святи́и девяточи́сленнии му́ченицы, / от разли́чных градо́в во еди́н лик совокупи́вшеся ма́нием Боже́ственным, / му́жественно за Христа́ пострада́сте, / неви́димаго врага́ победи́сте, / злове́рныя кня́зи и мучи́тели посрами́сте ва́шим терпе́нием, / огне́м же любве́ Бо́жия разжиза́еми, / веще́ственно вас огнь му́чащий в хлад преложи́сте, / те́мже даде́ся вам от Христа́ Бо́га благода́ть / тряса́вичную исцеля́ти боле́знь, / от нея́же и многови́дных страсте́й, // ми́лостивно спаса́йте и нас предста́тельством ва́шим, мо́лимся.

Кондак, глас 2:

Тве́рдый и всесве́тлый лик му́ченик девяти́, / Трисо́лнечнаго Божества́ испове́дницы, / на суди́щи Тому́ нача́льно взыва́ху: / кровь и ду́ши на́ша с телесы́, / я́ко непоро́чную же́ртву, прино́сим Тебе́, Влады́ко, // в ли́цех Небе́сных Твои́х сопричти́, я́ко Бог Ми́лостивый.

Молитва первая

(Данная молитва содержится в сборнике: Молитвы Господу Богу, Пресвятей Богородице и святым угодником Божиим, чтомыя на молебнех и иных последованиих. Петроград: Синодальная типография, 1915).

О́ всехва́льнии святи́и му́ченицы, до́блественнии раби́ Христо́вы, Феогни́де, Ру́фе, Антипа́тре, Феости́ше, Арте́мо, Ма́гне, Фавма́сие, Феодо́те и Филимо́не! Вы Христа́ ра́ди от разли́чных стран собра́стеся и Того́ соверше́ннаго Бо́га и Челове́ка дерзнове́нно в Ки́зице пропове́дасте, и принужда́еми бы́вше пожре́ти куми́ром, и́долы попра́сте и кня́зя посрами́сте, разли́чных же томле́ний и о́гненнаго преще́ния не убоя́стеся, и по разли́чнем страда́нии острие́м меча́ посече́ни бы́сте, и кровь свою́ я́ко во́ду за Христа́ пролия́сте, и то́ю я́ко багряни́цею Це́рковь Христо́ву украси́сте: те́мже и ны́не, неувяда́емым венце́м безсме́ртныя сла́вы увенча́ни, в неизглаго́ланней ра́дости с ли́ки а́нгельскими в небе́сных селе́ниих водворя́етеся, Боже́ственным све́том облиста́еми и зре́нием Его́ добро́ты неизрече́нныя наслажда́ющеся. Сего́ ра́ди и мы смире́ннии к вам притека́ем, и умиле́нно на святы́й ваш о́браз взира́юще, мо́лим вы: моли́те за ны Христа́ Бо́га, я́ко дерзнове́ние к Нему́ иму́щии, да ва́шими святы́ми моли́твами от вся́каго неду́га и вре́да душе́внаго и теле́снаго изба́вимся, вам бо от Бо́га даде́ся враче́бный дар от вся́ких скорбе́й с ве́рою к вам припа́дающыя цели́ти, я́коже и о́наго сла́внаго му́жа от тряса́вичныя боле́зни уврачева́сте: да и мы ве́рнии, то́жде получи́вше, почита́ем вас, святи́и му́ченицы, толи́ка дарова́ния иму́щих от Христа́ Бо́га, Ему́же и сла́ва ку́пно со Отце́м и Святы́м Ду́хом, всегда́, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва вторая

О́ вели́цыи уго́дницы Бо́жии, святи́и му́ченицы Христо́вы: Феогни́де, Ру́фе, Антипа́тре, Феости́ше, Ма́гне, Арте́мо, Фавма́сие, Феодо́те и Филимо́не! Вы Царя́ Христа́ ве́рнии слу́ги бы́сте и по́двигом до́брым подвиза́стеся, претерпе́вше за Него́ му́ки; те́мже, по нело́жному Его́ глаго́лу: иде́же есмь Аз, ту и слуга́ Мой бу́дет, - и вы ны́не со А́нгелы предстои́те Влады́це Христу́ и с высоты́ небе́сныя сла́вы призира́ете ми́лостивно на молящихся вам [или: на храм сей и на моля́щихся в нем]. Умоли́те у́бо Го́спода Сил Це́рковь Его́ Святу́ю и Оте́чество на́ше сохрани́ти от напа́стей и бед, от всех враг ви́димых и неви́димых, низложи́ти пре́лесть неве́рия и безбо́жия и ста́до Христо́во изба́вити от волко́в, гу́бящих е́, глаго́лющих лука́вое бы́ти до́брое, и до́брое лука́вое, полага́ющих тьму свет, и свет тьму; от шата́ния умо́в и от грехо́внаго душ разслабле́ния. Богодарова́нную благода́ть чуде́с ва́ших, му́ченицы Христо́вы девяточи́сленнии, простри́те ко всем нам, ве́рою к вам прибега́ющим, и вся на́ша неду́ги душе́вныя и теле́сныя уврачу́йте, и вся проше́ния на́ша во бла́го испо́лните. Ей, страстоте́рпцы святи́и, моли́те за ны Го́спода, да низпо́слет нам Боже́ственную благода́ть и дар Свята́го Ду́ха, всегда́ немощна́я врачу́ющаго и оскудева́ющая восполня́ющаго, во е́же соде́ловати нам спасе́ние свое́ и изба́витися нам от се́ти вра́жия и грехо́в, и поми́ловатися душа́м на́шим, да и мы ку́пно с ва́ми и все́ми святы́ми просла́вим Бо́га в Тро́ице сла́вимаго, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во веки веков. Ами́нь.

Тексты молитв (в составе акафиста) утверждены на заседании Священного Синода 25 августа 2022 года (журнал № 78).

Молитва третья

О, всехва́льнии святи́и му́ченицы, до́блественнии раби́ Христо́вы, Феогни́де, Ру́фе, Антипа́тре, Феости́хе, Арте́мо, Ма́гне, Феодо́те, Фавма́сие и Филимо́не, и́же Христа́ ра́ди от разли́чных стра́н собра́стеся и Того́ соверше́нна Бо́га и Челове́ка дерзнове́нно в Ки́зице пропове́дасте; принужда́еми бы́вше куми́ром поклони́тися, и́долы попра́сте и кня́зя посрами́сте, разли́чных томле́ний и о́гненных преще́ний не убоя́стеся, и по разли́чнем страда́нии о́стрием меча́ посе́чени бы́сте, и пролия́сте за Христа́ кро́вь свою́, я́ко во́ду, и то́ю, я́ко багряни́цею, Це́рковь Христо́ву, я́ко неве́сту, украси́сте; те́мже и ны́не, увенча́ннии неувяда́емым венце́м безсме́ртныя сла́вы, при́сно в неизглаго́ланней ра́дости с ли́ки а́нгельскими в небе́сных селе́ниих водворя́етеся, Боже́ственным све́том облиста́еми и зре́нием Его́ добро́ты неизрече́нныя наслажда́ющеся. Сего́ ра́ди и мы́, смире́ннии, к ва́м притека́ем и, уми́льно на святы́й ва́ш о́браз взира́юще, мо́лим: вы́ моли́те за ны́ Христа́ Бо́га, я́ко дерзнове́ние к Нему́ иму́щии, да ва́шими святы́ми моли́твами вся́каго неду́га душе́внаго и теле́снаго изба́вимся. Ва́м бо от Бо́га даде́ся враче́бный да́р от вся́ких скорбе́й с ве́рою к ва́м припа́дающия цели́ти, я́коже и о́наго сла́внаго му́жа от тряса́вичныя боле́зни уврачева́сте, да и мы́, ве́рнии, то́жде получи́вше, почита́ем ва́с, святи́и му́ченицы, толи́ка дарова́ния иму́щих от Христа́ Бо́га, Ему́же и сла́ва ку́пно со Отце́м и Ду́хом Святы́м всегда́, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем вас,/ святи́и девяточи́сленнии му́ченицы,/ и чтим честна́я страда́ния ва́ша,/ я́же за Христа́ // претерпе́ли есте́.


Назад к списку