ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Мученикам Антонию, Иоанну и Евстафию Виленским, Литовским (тропари, кондак и молитва)

Тропарь, глас 4:

И́же земны́х че́сти и сла́вы отве́ргшеся, / до́блии и честни́и страда́льцы, / ве́­ры ра́ди кре́пко и му́жественно му́ки претерпе́сте, / на смерть себе́ вда́вше за Живо́т всех – Влады́ку. / Те́мже и Христо́с пресла́вно столпо́м о́блачным / с Небесе́ вас озари́ / и по́честьми и венцы́ от Престо́ла сла́вы венча́. / Со А́нгелы Тому́ предстоя́ще, // моли́те спасти́ся душа́м на́шим.

Ин тропарь, глас 4:

От ко́рене непло́дна, преблаже́ннии, / возрасти́вше Правосла́вныя ве́ры ве́тви, / первому́чеником тезоимени́тии яви́стеся: / зла́го бо и нечести́ваго кня́зя я́рости не убоя́стеся, / повелева́юща Христа́ отрещи́ся. / Сего́ ра́ди му́ченическия венцы́ прие́мше / и со А́нгелы Престо́лу Влады́чню предстоя́ще, / о нас моли́теся, преблаже́ннии, // правосла́вно чту́щих святу́ю па́мять ва́шу.

Кондак, глас 3:

Оте́ческую пре́лесть оста́вльше, святи́и, / приведо́стеся Христо́ви, / всем души́ усе́рдием ста́сте мужему́дренно до сме́рти. / Те́мже и взя́сте побе́ды по́честь вои́стинну, // о всех Влады́ку на́шего непреста́нно моля́ще.

Молитва

Святи́и му́ченицы Анто́ние, Иоа́нне и Евста́фие! При́зрите с Небе́снаго черто́га на тре́бующих ва́шей по́мощи и не отве́ргните проше́ний на́ших, но, я́ко при́снии благоде́тели и хода́таи на́ши, моли́те Христа́ Бо́га, да, Человеколюби́в и Многоми́лостив Сый, сохрани́т нас от вся́каго лю́таго обстоя́ния: от тру́са, пото́па, огня́, меча́, наше́ствия иноплеме́нников и междоусо́бныя бра́ни. Да не осу́дит нас гре́шных по беззако́нием на́шим, и да не во зло обрати́м блага́я, да́руемая нам от Всеще́драго Бо́га, но во сла́ву Свята́го и́мене Его́ и в прославле́ние кре́пкаго ва́шего заступле́ния. Да моли́твами ва́шими даст нам Госпо́дь мир по́мыслов, от па́губных страсте́й воздержа́ние и от вся́кия скве́рны удале́ние; и да укрепи́т во всем ми́ре Свою́ Еди́ную Святу́ю Собо́рную и Апо́стольскую Це́рковь, ю́же стяжа́л есть Честно́ю Свое́ю Кро́вию. Моли́теся приле́жно, святи́и му́ченицы, да утверди́т Христо́с Бог во святе́й Свое́й Правосла́вней Це́ркви живы́й дух пра́выя ве́ры и благоче́стия; да вси чле́ны ея́, чи́стии от суему́дрия и суеве́рия, ду́хом и и́стиною покланя́ются Ему́, и усе́рдно пеку́тся о соблюде́нии Его́ за́поведей,  да мы вси в ми́ре и благоче́стии поживе́м в настоя́щем ве́це, и дости́гнем блаже́нныя ве́чныя жи́зни на Небеси́, благода́тию Го́спода на́шего Иису́са Христа́, Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и держа́ва, со Отце́м и Святы́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку