Святителю Агафангелу, исповеднику, митрополиту Ярославскому (тропарь, кондак, молитва и величание)

По вся дни Бо́га ра́ди умервщля́емь,/ святи́телю и испове́дниче Христо́в Агафанге́ле,/ во вре́мя безбо́жных гоне́ний лю́тых/ попече́ние о Це́ркви Ру́сской от святи́теля Ти́хона прия́л еси́/ и, наве́ты диа́вольския разори́в,/ кора́бль церко́вный му́дре/ си́лою возлюби́вшаго тя Го́спода упра́вил еси́.// Его́же моли́ дарова́ти нам мир и ве́лию ми́лость.

Исполня́я во пло́ти твое́й лише́ние скорбе́й/ за Те́ло Христо́во, е́же есть Це́рковь,/ стра́ждующим ча́дом Ея́ ми́лостию и смире́нием,/ препода́нием ми́ра и му́дростию послужи́л еси́,/ сего́ ра́ди на све́щнице архиере́йстем,/ я́ко свети́льник горя́й и светя́й, возсия́л еси́/ и мо́щи твоя́ гра́ду Яросла́влю/ во утвержде́ние дарова́л еси́, // святи́телю Агафанге́ле, о́тче наш.

О, Богому́дре святи́телю и испове́дниче Христо́в Агафанге́ле, измла́да возжеле́вый служи́ти олтарю́ Госпо́дню! Ты, пе́рвее лю́ди Сиби́рския и Прибалти́йския в стране́ на́шей архипа́стырским служе́нием до́бре упра́вив, последи́ Яросла́встей па́стве даро́ван был еси́, во вре́мя же богобо́рческих гоне́ний заве́том первосвяти́теля Ти́хона попече́ние о Ру́сской Це́ркви прия́л еси́. Тогда́, свяще́нное испове́дание, я́ко забра́ло, восприи́м, уста́ богоху́льная дерзнове́нно загради́л еси́ и безпло́тныя враги́ посрами́л еси́, ча́да церко́вная поуча́я преда́ния святы́х оте́ц соблюда́ти, еди́нство святы́я ве́ры в сою́зе бра́тскаго ми́ра храни́ти и па́стырем зако́нным повинова́тися. Те́мже, заточе́ния, изгна́ние и мно́гая лише́ния за и́мя Христо́во претерпе́в, блаже́нства изгна́нных пра́вды ра́ди сподо́бился еси́ и ны́не с ли́ком новому́ченик и испове́дник Росси́йских Престо́лу Пренебе́сному предстои́ши. Те́мже моли́ Всеблага́го Бо́га, да сохрани́т Це́рковь Ру́сскую от ересе́й, раско́лов, нестрое́ний и гоне́ний, да возроди́тся земля́ на́ша святы́м покая́нием и да просла́вят ве́рнии лю́дие ея́ еди́ным се́рдцем и еди́ными усты́ Ди́внаго во святы́х Свои́х Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем тя,/ священноиспове́дниче Агафанге́ле,/ и чтим святу́ю па́мять твою́,/ ты бо мо́лиши за нас/ Христа́, Бо́га на́шего.

Текст службы утвержден на заседании Священного Синода 25 августа 2022 года (журнал № 78).