ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Святителю Ионе, епископу Ханькоускому (тропарь, кондак и молитва)

Тропарь, глас 4:

Па́стырь до́брый был еси́ ру́сским лю́дем,/ приста́нище обре́тшим во стране́ чужде́й,/ вся́ко наставля́я их,/ наипа́че же любви́ Христо́вой,/ о́браз ея́ во всем показу́я,/ те́мже, святи́телю о́тче Ио́но,// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 3:

Де́тем не возбрани́л еси́ приходи́ти к тебе́, богоблаже́нне,/ пеки́йся о насу́щных их,/ и хра́мину им созда́л еси́,/ по кончи́не же твое́й сих не оста́вил еси́,/ о́трока бо разсла́бленна в со́нном виде́нии исцели́в./ Сего́ ра́ди вопие́м ти:// ра́дуйся, чудоде́йственниче Ио́но пресла́вный.

Молитва

О, преблаже́нне Ио́но, подви́жниче преди́вный и о нас к Бо́гу моли́твенниче непреста́нный! Са́ном архиере́йства почте́н быв, ко Христу́ ди́вную любо́вь показа́л еси́ и благода́тию Его́ на труды́ и по́двиги укрепи́лся еси́, па́стве же твое́й и отроко́м послужи́л еси́, сего́ ра́ди, еще́ сый на земли́, ве́лие ко Святе́й Тро́ице дерзнове́ние име́л еси́. Егда́ же о предстоя́щей нечаянней кончи́не весть прия́л еси́, ко Го́споду с ве́рою и смире́нною моли́твою прите́кл еси́ и, во́лю Бо́жию прие́мля, оба́че о па́стве твое́й скорбя́, па́че же о де́тех, о ни́хже попече́ние име́вый, Го́спода проси́л еси́ не оста́вити их си́рых. Ны́не же, прибега́юще к те́плому предста́тельству твоему́, приле́жно мо́лим тя: о́ком благосе́рдым любве́ твоея́ воззри́ на нас, гре́шных, по́мощи твоея́ тре́бующих; ве́рныя в ре́вности о ве́ре святе́й поддержи́; борю́щияся со страстьми́ в по́двизех укрепи́; лени́выя ко исправле́нию ско́ро подви́гни; всем же нам по за́поведи Христо́вой люби́ти друг дру́га помози́ и посеще́ния благода́ти Свята́го Ду́ха испроси́, да, вся наставле́ния твоя́ храня́ще, сподо́бимся и мы Ца́рствие Христо́во насле́дити и ку́пно с тобо́ю сла́вити, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку