ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Святителю Иннокентию (Смирнову), епископу Пензенскому и Саратовскому (тропарь, кондаки, молитвы и величание)

Тропарь, глас 5:

От ю́ности смире́нным нарече́нный,/ во и́ночестве же чистоте́ тезоиме́нный,/ духо́вныя му́дрости люби́тель яви́лся еси́,/ златовеща́нный благоче́стия учи́телю,/ и лжи́вых па́губных уче́ний обличи́телю,/ за И́стину нечести́выми гони́мый,/ незло́бие и кро́тость пропове́давый,/ и па́ству Пе́нзенскую ре́вностне пасы́й,/ святи́телю всече́стне Инноке́нтие,// моли́ Христа́ Бо́га умудри́ти нас во спасе́ние.

Кондак, глас 8:

Свяще́нного и боговеща́ннаго пропове́дника/ и ди́внаго прему́дрости учи́теля/ вчини́л еси́, Го́споди, в наслажде́ние благи́х Твои́х и поко́й,/ труды́ бо о́наго и блаже́нную кончи́ну/ па́че вся́каго всепло́дия прие́м,// еди́не Прославля́яй святы́я Своя́.

Ин кондак, глас 3:

Днесь святи́тель Христо́в Инноке́нтий/ предстои́т Престо́лу Бо́жию/ и с ли́ки святы́х за ны мо́лится Бо́гу,/ ему́же ныне со умиле́нием покланя́емся/ и во псалме́х и пе́ниих велича́ем,// обрето́хом бо моли́твенника ко Преве́чному Бо́гу.

Молитва первая

О, уго́дниче Бо́жий, святи́телю Христо́в Инноке́нтие! При́зри от сла́вы твоея́ Го́рния и приими́ моли́твы нас, гре́шных и недосто́йных рабо́в твои́х, зде пред о́бразом твои́м честны́м [или святы́ми мощьми́ твои́ми] припа́дающих и те́пле моля́щихся, и принеси́ я ко Престо́лу вся содержа́щаго в руце́ Свое́й Бо́га, Ему́же ты во вся дни жи́зни твоея́ усе́рдно послужи́л еси́. Моли́, уго́дниче Бо́жий, Всеми́лостиваго Спа́са Христа́ за богода́нную па́ству твою́, отжени́ от земна́го Оте́чества твоего́ вся собла́зны, раздо́ры и нестрое́ния, Це́рковь Христо́ву и град наш святы́ми твои́ми моли́твами от раско́лов, прельще́ния инове́рием и наве́тов злых челове́к огради́. Всех же нас в единомы́слии и любви́ друг ко дру́гу соедини́, да еди́ными усты́ и еди́нем се́рдцем воспое́м всесвято́е и единодержа́вное И́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва вторая

Бо́же Вели́кий и Си́льный, Бо́же Святы́й и во святы́х почива́яй! Се́ ны́не мы́, раби́ недосто́йнии, коле́на серде́ц на́ших в стра́се и умиле́нии прикло́ньше подно́жию вели́чествия Твоего́, припа́даем и, не дерза́я воззре́ти на высоту́ небе́сную, смире́нно ми́лости Твоея́ безме́рныя ча́ем. Ве́си, Го́споди, я́ко недосто́йни есмы́, но на моли́тву к Тебе́ ны́не воздвиза́ем ди́внаго уго́дника Твоего́ Инноке́нтия, чудотво́рца новоявле́ннаго, и́же вои́стину бе́ му́ж по се́рдцу Твоему́. Ты́ бо ре́кл еси́, Го́споди, пречи́стыми усты́ Твои́ми, я́ко ра́ди и десяти́х пра́ведных не погуби́ши гра́да нечести́вых. Умилосе́рдися, Влады́ко Святы́й, и ниневи́тяном, согре́шшим Тебе́, спасе́ния иска́вый, и ны́не на на́с, непотре́бных и премно́го согре́шших рабе́х Твои́х, и приими́ в умилостивле́ние моли́твы пречу́днаго сего́ святи́теля Твоего́, с ни́м же и все́х святы́х Твои́х, просла́вленных в двутысящное ле́то пресла́внаго Воплоще́ния Твоего́, да хода́тайствуют си́и пред Тобо́ю о на́с, ча́дех и сро́дницех и́х, мно́га бо любы́ и́х, мно́гое и дерзнове́ние пред лице́м Твои́м. Мно́гими грехми́ помрачи́ся естество́ на́ше, оскверни́хом ду́ши и телеса́ своя́ по де́йству иско́ннаго человекоуби́йцы и проти́вника Твоего́, но па́че припа́даем бла́гости Твое́й, на милосе́рдие Твое́ то́кмо наде́ющеся. Усе́рдно же про́сим и вели́каго хода́тая на́шего и те́плаго в беда́х на́м предста́теля Инноке́нтия, непови́ннаго вои́стину во очесе́х Твои́х, да пролие́т и свою́ многомо́щную моли́тву пред Тобо́ю, Отце́м Све́тов. Не взира́й у́бо на грехи́ на́ша, Бо́же Преве́чный, но при́зри на ве́ру и наде́яние на́ши и предста́тельство уго́дника Твоего́ Инноке́нтия, и очи́сти ны́ от скве́рн на́ших. Я́ко да слеза́ми покая́ния и де́йством благода́ти Твоея́ очище́ни, возмо́жем вни́ти в све́тлый о́ный и прекра́сный черто́г, его́ же угото́вал еси́ лю́бящим Тя́, и та́мо ку́пно со святи́телем Инноке́нтием возмо́жем воспева́ти пречестно́е и великоле́пое и́мя Твое́, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, в безконе́чныя ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем тя,/ святи́телю о́тче Инноке́нтие,/ и чтим святу́ю па́мять твою́,/ ты бо мо́лиши о нас // Христа́ Бо́га на́шего.


Назад к списку