ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Святителю Иакову, епископу Ростовскому (тропарь, кондак и молитвы)

Тропарь, глас 4:

Избра́н от ю́ности Бо́гови быв, / святи́телю Иа́кове, / сего́ ра́ди архиере́йства са́ном почте́н, / упасл еси́ лю́ди, я́же тебе́ Бо́гом вруче́нныя. / Те́мже и по преставле́нии / чуде́с дарова́ния от Бо́га прия́л еси́ / исцеля́ти разли́чныя неду́ги. / Моли́ о нас, соверша́ющих честну́ю па́мять твою́, // да тебе́ непреста́нно велича́ем.

Кондак, глас 8:

Я́ко архиере́ев сопресто́льник / и святи́телем изря́дный побо́рник был еси́, святи́телю Иа́кове, / непреста́нно сохраня́й оте́чество твое́, град же и лю́ди, / тебе́ ве́рою почита́ющия и честны́м моще́м твои́м покланя́ющияся, / да велегла́сно тебе́ вопие́м: // ра́дуйся, Иа́кове Богому́дре.

Молитва первая

О, пречу́дне и преблаже́нне о́тче, святи́телю Христо́в Иа́кове! С ве́рою и любо́вию к тебе́ припа́дающе, мо́лим тя: огради́ нас святы́ми твои́ми моли́твами от вся́кия беды́, ско́рби и боле́зни, и от вся́каго пра́ведно дви́жимаго на нас гне́ва Бо́жия. Испроси́ нам ти́хое и безмяте́жное житие́, во вся́ком благоче́стии и чистоте́, и помози́ нам спасе́ние улучи́ти и Ца́рствия Небе́снаго дости́гнути. Ей, уго́дниче Бо́жий и засту́пниче наш! Не пре́зри усе́рднаго моле́ния сего́ на́шего, но при́зри на ны ми́лостивно и умоли́ о нас всеще́драго Человеколю́бца Бо́га, да не поги́бнем лю́те в беззако́ниих на́ших, но да сподо́бимся с тобо́ю и все́ми святы́ми сла́вити и воспева́ти всесвято́е и́мя Его́, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва вторая

О святи́телю Христо́в Иа́кове, усе́рдно мо́лим тя: огради́ нас, раб Бо́жиих (имена), святы́ми твои́ми моли́твами от вся́кия беды́, ско́рби и боле́зни и от вся́каго гне́ва Бо́жия, пра́ведно на ны дви́жимаго; испроси́ нам ти́хое и безмяте́жное житие́, во вся́ком благоче́стии и чистоте́; помози́ нам спасе́ние получи́ти и Ца́рствия Небе́снаго дости́гнути. Ей, уго́дниче Бо́жий! Не пре́зри усе́рднаго моле́ния сего́ на́шего и умоли́ о нас Всеще́драго Человеколю́бца Бо́га, да не поги́бнем лю́те со беззако́нии на́шими, но да сподо́бимся с тобо́ю и со все́ми святы́ми сла́вити и воспева́ти всесвято́е и́мя Его́ во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку