ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Святителю Савве I, архиепископу Сербскому и учителю (тропари, кондаки и молитвы)

Тропарь, глас 8:

Правосла́вия наста́вниче, / благоче́стия учи́телю и чистоты́, / вселе́нныя свети́льниче, / архиере́ев Богодухнове́нное удобре́ние, / Са́вво прему́дре, / уче́ньми твои́ми вся просвети́л еси́, / цевни́це духо́вная. // Моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Ин тропарь перенесению мощей, глас 3:

Пути́ вводя́щаго в жи́знь, / наста́вник, и первопресто́льник, и учи́тель был еси́: / пе́рвее бо прише́д, святи́телю Са́вво, / оте́чество твое́ просвети́л еси́, / и, породи́в то́е Ду́хом Святы́м; / я́ко древа́ ма́слинная / в мы́сленнем раи́ насади́л еси́ всеосвяще́нная твоя́ ча́да. / Тем я́ко апо́столом и святи́телем сопресто́льна / чту́ще тя мо́лим:/ моли́ Христа́ Бо́га // дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Кондак, глас 2:

Струя́ми слез твои́х, Богоно́сне Са́вво, / це́рковь теле́сную очи́стив, / слуга́ бысть Святы́я Тро́ицы,/ сохраня́й оте́чество свое́ непобеди́мо, // тому́ бо ты еси́ утвержде́ние.

Ин кондак, глас 2:

Избра́ннаго от пеле́н Христо́вою благода́тию/ и возлю́бленнаго от ю́ности Бо́жиим Ду́хом,/ ю́ностный цвет, Са́вву блаже́ннаго,/ похва́льныя венцы́, ве́рнии, днесь спле́тше/ и Боже́ственную главу́ его́ венча́юще, воззове́м:// ра́дуйся, о́тче, Бо́жие жили́ще.

Ин кондак, глас 8:

Я́ко первосвяти́теля вели́каго, и апо́столов соо́бщника, / Це́рковь прославля́ет тя люде́й твои́х, преподо́бне, / но я́ко име́я дерзнове́ние ко Христу́ Бо́гу, / моли́твами твои́ми от вся́ких нас бед спаса́й, да зове́м ти: // ра́дуйся, о́тче Са́вво, Богому́дре.

Ин кондак перенесению мощей, глас 6:

Засту́пниче скорбя́щим,/ в напа́стех помо́щниче,/ ко Влады́це моле́бниче,/ не пре́зри нас, смире́нных, обремене́нных грехи́,/ но предвари́ и исхи́ти от мук ве́чных с ве́рою моля́щихтися,/ ускори́ на заступле́ние и потщи́ся на по́мощь,// заступи́, святи́телю Христо́в Са́вво, пою́щия тя.

Молитва первая

О свяще́нная главо́, пресла́вный чудотво́рче, святи́телю Христо́в Са́вво, Се́рбския земли́ первопресто́льниче, храни́телю и просвети́телю, всех же христиа́н благонаде́жный пред Го́сподем предста́телю, тебе́ припа́даем и мо́лимся: даждь нам бы́ти прича́стником любве́ твоея́ к Бо́гу и бли́жнему, е́юже при жи́зни свята́я душа́ твоя́ преиспо́лнена бысть. Озари́ нас и́стиною, просвети́ ум и се́рдце на́ше све́том Боже́ственнаго уче́ния, научи́ нас тебе́ подража́ти ве́рно, Бо́га и бли́жняго на́шего люби́ти и за́поведи Госпо́дни соверша́ти непогреши́тельно, да бу́дем и мы ча́да твоя́ не по и́мени то́кмо, но всем житие́м на́шим. Моли́ся, святы́й архиере́ю, о святе́й Правосла́вней Це́ркви и оте́честве твое́м земно́м, при́сно тя любо́вию чту́щем. При́зри благоутро́бно на вся́ку ду́шу ве́рных твои́х чти́телей, ми́лости и по́мощи твоея́ и́щущих, бу́ди всем нам в боле́знех цели́тель, в ско́рбех уте́шитель, в печа́лех посети́тель, в беда́х и ну́ждах помо́щник, в час же сме́ртный ми́лостивый покрови́тель и защи́титель, да, при по́мощи моли́тв твои́х святы́х, сподо́бимся и мы гре́шнии спасе́ние ве́рное получи́ти и ца́рствие Христо́во унасле́довати. Ей, свя́тче Бо́жий, не посрами́ упова́ния на́шего, е́же на тя кре́пко возлага́ем, но яви́ нам твое́ многомо́щное заступле́ние, да сла́вим и пое́м ди́внаго во святы́х Свои́х Бо́га Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, всегда́, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва вторая

В святи́телех вели́кое украше́ние, богому́дре о́тче Са́вво, мо́лимся раби́ твои́ припа́дающе, вопие́м ти: не оста́ви свои́х чад, о́тче, но бу́ди всегда́ с на́ми, я́коже обеща́лся еси́: да и мы по до́лгу воспое́м тя, ублажи́м тя и просла́вим вели́чие и си́лу твою́ и досто́йную песнь принесе́м ти, вопию́ще и глаго́люще: тебе́ ублажа́ем, святи́телю! Тебе́ воспева́ем, свети́льниче! Тебе́ покланя́емся, о́тче Са́вво! Моли́, мо́лим ти ся, спасти́ся пою́щим святу́ю твою́ па́мять. Ами́нь.


Назад к списку