ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Святителю Стефану исповеднику, архиепископу Сурожскому (тропарь, кондак и молитва)

Тропарь, глас 4:

Я́ко святи́тель со Безпло́тными единожи́тель быв, / священному́чениче Стефа́не, / восприе́м бо Крест я́ко ору́жие, / и став кре́пко сопроти́в иконоукори́теля и духобо́рцев, / не покланя́ющихся пречи́стому о́бразу Христа́ Бо́га на́шего, / и отсе́кл еси́ вся́ку е́ресь лука́вых. / Того́ ра́ди прие́м муче́ния вене́ц, / изба́вил еси́ град твой Суро́ж от вся́кия неприя́зни. / И ны́не мо́лим тя, свя́те, / да изба́виши нас от вся́ких злых искуше́ний, и бед, // и ве́чныя му́ки.

Кондак, глас 3:

Вы́шняго си́лою, свяще́нне, укрепи́вся, / царе́ва низложи́л еси́ иконобо́рная шата́ния; / днесь Суро́жу и нам ве́рным предлежа́т / сла́ва и бога́тство – святы́я твоя́ мо́щи, / и́хже свы́ше дароно́сят А́нгельстии чи́нове, / пе́сньми и пе́нием славосло́вят тя, // вели́кий свяще́нный Стефа́не.

Молитва

О свяще́нная главо́, кре́пкий наш моли́твенниче и засту́пниче, святи́телю о́тче Стефа́не, услы́ши нас, с ве́рою и любо́вию призыва́ющих тя. Помина́й нас у Престо́ла Вседержи́телева и не преста́й моли́тися за нас. Испроси́ предста́тельством твои́м у всеми́лостивейшаго Спа́са на́шего: мир Це́ркви Его́, па́стырем Бо́жиим ре́вность и си́лу, правосла́вней стране́ на́шей мир и спасе́ние. Умоли́ Небе́снаго Отца́ всем пода́ти коему́ждо благопотре́бен дар: ве́ру и́стинную, наде́жду тве́рдую, любо́вь неоску́дную, градо́в на́ших утвержде́ние, ми́ра умире́ние, от гла́да и губи́тельства избавле́ние, от наше́ствия иноплеме́нников сохране́ние, ю́ным благо́е в ве́ре возраста́ние, ста́рым и немощны́м утеше́ние и укрепле́ние, боля́щим исцеле́ние, си́рым и вдови́цам ми́лость и заступле́ние, бе́дствующим по́мощь. Не посрами́ нас во упова́нии на́шем, споспеше́ствуй, я́ко оте́ц чадолюби́вый, и нам понести́ благо́е и́го Христо́во во благоду́шии и терпе́нии и всех нас упра́ви в ми́ре и покая́нии непосты́дно живо́т свой сконча́ти и Ца́рствия Бо́жия насле́дницы бы́ти, иде́же ты ны́не водворя́ешися со А́нгелы и все́ми святы́ми, вы́ну хваля́ Бо́га в Тро́ице сла́вимаго, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.


Назад к списку