ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Святителю Гурию, первому архиепископу Казанскому (тропари, кондаки и молитва)

Тропарь, глас 4:

Пра́вило ве́ры и о́браз целому́дрия, / учи́теля до́брых дел / и наста́вника спасе́ния даде́ тя Госпо́дь / новопросвеще́нному гра́ду Каза́ни, / в не́мже приобре́л еси́ но́выя от язы́к лю́ди / и приве́л еси́ я́ Христо́ви. / Сего́ ра́ди в па́мять твою́ ра́достно соше́дшеся, / че́стне пра́зднуем свято́е твое́ успе́ние, / ты же, о́тче наш, святи́телю Христо́в Гу́рие, / моли́ Христа́ Бо́га // спасти́ся душа́м на́шим.

Ин тропарь, глас 4:

От мла́дости удаля́лся земна́го мудрова́ния / и после́довав ско́рбным путе́м Законоположи́телю своему́ Христу́ Бо́гу. / Те́мже и Он тя воздарова́ на земли́ нетле́нием, / на Небесе́х же со угоди́вшими Ему́ архиере́и ликовству́еши, / Гу́рие святи́телю, моли́ Христа́ Бо́га / пода́ти оте́честву на́шему на враги́ побе́ду, / и мир ми́рови, // и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Ин тропарь, глас 3:

Доброде́тельного и благоро́днаго ра́ди твоего́ жития́,/ изве́л тя есть Преще́дрый Бог/ на первопресто́льство богоспаса́емаго ца́рства Каза́ни/ и просвети́л есть уче́нием твои́м бесерме́ньстии язы́цы./ И мно́гия, святи́телю Гу́рие, во избра́нное Христо́во ста́до приве́л еси́,/ и нищелю́бием богоуго́дно пожи́л еси́,/ и по преставле́нии твое́м мно́го лет сокрове́нное твое́ те́ло/ от недр земны́х на удивле́ние яви́ся,/ и благоуха́ннаго ми́ра гроб напо́лнися приходя́щим с ве́рою,/ взима́ющим ми́ро от ра́ки честны́х моще́й твои́х,/ всем источа́еши исцеле́ния,/ святи́телю Христо́в Гу́рие,/ моли́ Христа́ Бо́га // спасти́ся душа́м на́шим.

Ин тропарь перенесению мощей, глас 4:

Я́ко крин благово́нный,/ мироточи́выя твоя́ мо́щи/ от вертогра́да Це́ркве Спа́совы/ в вертогра́д Це́ркве Богоро́дичны че́стне принесо́шася,/ святи́телю Гу́рие,/ я́ко же бо дар че́стен,/ тя дарова́в Христо́с Пречи́стей Ма́тери Свое́й,/ и испо́лнися храм Ея́ святы́й благоуха́ния твоего́,/ и возра́довася архиере́йский престо́л,/ прие́мый тя, первоседа́теля своего́. / Возвесели́ся же собо́р ве́рных со святи́телем и священнонача́льники/ о пресла́вном цельбоно́сных твои́х моще́й пренесе́нии,/ е́же мы ра́достно пра́зднующе, мо́лим тя, уго́дниче Бо́жий:/ моли́ Христа́ Бо́га // пода́ти душа́м на́шим мир и ве́лию ми́лость.

Кондак, глас 4:

Чу́вственныя стра́сти победи́в, / чистото́ю, я́ко со́лнце, возсия́л еси́, / чи́сто житие́ до конца́ сохрани́в, / и от неве́рия в ве́ру мно́гих ко Христу́ приве́л еси́; / того́ ра́ди от Бо́га нетле́нием почте́н, / чудесы́ твои́ми вся удиви́л еси́. / Мо́лим у́бо тя, святи́телю Гу́рие, / моли́твами твои́ми от бед изба́ви нас, да зове́м ти: // ра́дуйся, о́тче преди́вный, гра́ду Каза́ни похвало́ и утвержде́ние.

Ин кондак, глас 6:

И́стине основа́ние и ве́ры утвержде́ние / и в поуче́ниих преизря́днаго све́мы тя благоче́стию споспе́шника, / апо́столом сопресто́льника, страстоте́рпцем соприча́стника, / по́стником купноревни́теля, похваля́ем тя, Гу́рие святи́телю, // и ве́лия таи́нника Бо́жия благода́ти.

Молитва

Святи́телю о́тче Гу́рие, предстоя́ свяще́нной ра́ке многоцеле́бных моще́й твои́х, мо́лим тя усе́рдно бы́ти всегда́ и везде́ на́шим хода́таем, засту́пником и покрови́телем. Исхода́тайствуй па́стве твое́й мир, тишину́, благоде́нствие, здра́вие и спасе́ние. Бу́ди постоя́нным на́шим засту́пником от всех враго́в, ви́димых и неви́димых: покрыва́й нас от нахожде́ния всех бед, напа́стей и скорбей, па́че же от искуше́ний врага́ те́мнаго. Предстоя́щим же зде и моля́щимся испроси́ у Го́спода Бо́га вся, я́же ко спасе́нию своему́ они́ про́сят у Него́ в свои́х ну́ждах и ско́рбях, да все мы с тобо́ю прославля́ем всесвято́е и́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку