Собору новомучеников Коломенскаго духовнаго училища (тропари, кондак, молитва и величания)

Ма́терь позна́вше Христо́ву Це́рковь,/ учи́лище благода́ти и и́стины возлюби́сте,/ догма́ты же Правосла́вными утвержде́ни,/ столпи́ непоколеби́мии ве́ры яви́стеся/ и, заве́ты ева́нгельския до́бре испо́лнивше,/ му́ченическими кровьми́ ри́зы своя́ обагри́сте./ О, страстоте́рпцы прехва́льнии,/ помина́йте нас, чту́щих любо́вию па́мять ва́шу, // да обря́щем у Христа́ Бо́га ве́лию ми́лость.

Ма́терь позна́вше Христо́ву Це́рковь,/ страстоте́рпцы прехва́льнии,/ благода́ти и и́стины испо́лненнии,/ не словеси́ то́кмо научи́стеся,/ но Ду́ху Животворя́щему после́довасте/ и, му́ченическими кровьми́ ри́зы своя́ обагри́вше,/ столпи́ непоколеби́мии ве́ры яви́стеся./ Те́мже мо́лим вы, // помина́йте чту́щих любо́вию па́мять ва́шу.

Огнь благода́ти от Ду́ха восприи́мше,/ святи́и новому́ченицы учи́лища Коло́менскаго,/ огня́ безбо́жия не убоя́стеся/ и, Христа́ правосла́вно испове́давше,/ кровьми́ свои́ми ве́ру запечатле́сте./ Те́мже всех нас во благоче́стии утверди́те,/ уча́щим и уча́щимся просвеще́ние пода́йте, // богосло́вцы и му́ченицы пресла́внии.

О, новому́ченицы достохва́льнии, вертогра́да духо́внаго цве́ти благоуха́ннии и гра́да Коло́мны пресла́вное украше́ние! Вы, изде́тска нача́тки пра́вых уче́ний восприе́мше и во благоче́стии утверди́вшеся, бо́льших дарова́ний жела́юще дости́гнути, во град Коло́мну приидо́сте и во учи́лище духо́вное собра́стеся. Зде же, не то́кмо богосло́вию поуча́стеся, но, и́стиннаго любому́дрия взыску́юще, умо́м и се́рдцем позна́сте, я́ко ничто́же есть превы́ше любве́, я́же друг ко дру́гу и ко Христу́, Бо́гу на́шему. Те́мже и Той возлюби́ вас и поста́ви па́стыри и учи́тели Це́ркве Своея́. Егда́ же прии́де брань от безбо́жных, вы лише́ния, изгна́ния и муче́ния му́жественне претерпе́вше, тве́рдостию ве́ры мучи́тели посрами́ли есте́ и, я́ко во́ини добропобе́днии, си́лою Бо́жиею ухищре́ния вра́жия препобеди́ли есте́. Ны́не же, по́двиги ва́ша почита́юще и чистоту́ ве́ры прославля́юще, мо́лим вас, новому́ченицы: помяни́те нас во святы́х и благоприя́тных моли́твах ва́ших ко Го́споду. Недосто́йни есмы́ нарещи́ся насле́дники ва́шея ре́вности и благоче́стия, я́же в вас зрим, достосла́внии, оба́че сподо́бите ны поне́ вма́ле причасти́тися духо́вных дарова́ний ва́ших. Отве́рзите мы́сленная очи́ на́ша, е́же зре́ти Го́спода Иису́са Христа́, у́ши, е́же слы́шати глас ева́нгельских за́поведей, ра́зум же наста́вите внима́ти уче́нию церко́вному и вся у́ды на́ша покори́те в послуша́ние зако́ну Бо́жию, да Христо́вы бу́дем, плоть распя́вше со страстьми́ и похотьми́. И та́ко, позна́вше любо́вь Христо́ву, просла́вим ди́внаго во святы́х Свои́х Бо́га на́шего, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем вас,/ святи́и новому́ченицы и испове́дницы Це́ркве Ру́сския,/ и чтим честна́я страда́ния ва́ша,/ я́же за Христа́ // претерпе́ли есте́.

Ино величание

Велича́ем вас,/ святи́и новому́ченицы и наста́вницы на́ши,/ и чтим честна́я страда́ния ва́ша,/ я́же за Христа́ // претерпе́ли есте́.

Тексты тропарей, кондака, молитвы и величаний (в составе службы) утверждены к общецерковному богослужебному употреблению на заседании Священного Синода 29 декабря 2022 года (журнал № 130).