ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Собору новомучеников Челябинской митрополии (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 4:

Святи́и уго́дницы Христо́вы,/ скорбя́ще, гони́ми и унижа́еми,/ сокро́вище Ева́нгелия в сердца́х ва́ших сохрани́сте/ и живо́т ве́чный насле́довасте,/ те́мже и нас моли́твами ва́шими в чистоте́ и пра́вде сохрани́те / и лю́ди земли́ на́шея // ра́зумом и́стины просвети́те.

Кондак, глас 3:

Вас, святи́и уго́дницы на́ши,/ Челя́бинская земля́ славосло́вит/ и по́двигу ва́шему диви́тся,/ вы бо, телеса́ ра́нам преда́вше,/ венцы́ нетле́нныя от Христа́ прия́ли есте́,/ те́мже моли́твами ва́шими ко Го́споду / помози́те нам в терпе́нии крест свой понести́ // и душа́м на́шим испроси́те ве́лию ми́лость.

Молитва

О, святи́и уго́дницы Бо́жии, святи́телие, па́стырие и мирсти́и, ве́рность Христу́ да́же до сме́рти яви́вшии и вене́ц жи́зни от Него́ прие́мшии! Вы во вся дни жи́зни ва́шея о́браз терпе́ния, непосты́днаго упова́ния и соверше́нныя любве́ показа́ли есте́ и зе́млю на́шу Южноура́льскую по́двигом свои́м освяти́ли есте́. Ны́не же, в раи́ сла́дости наслажда́ющеся, Престо́лу Бо́жию во сла́ве предстоитé и при́сно хвалу́ и хода́тайство со А́нгелы и все́ми святы́ми Триеди́ному Бо́гу возно́сите. Сего́ ра́ди мы, недосто́йнии, мо́лим вас, святи́и сро́дницы на́ши: не забу́дите земна́го оте́чества ва́шего, беззако́нии отягче́ннаго; умоли́те Го́спода Сил, да утверди́т Це́рковь Свою́ непоколеби́му в ми́ре сем многомяте́жнем и лука́вом, в земли́ же на́шей возроди́т дух ра́зума и благоче́стия, дух братолю́бия и ми́ра, я́ко да возмо́жем врага́ спасе́ния на́шего победи́ти, в чистоте́ и пра́вде живо́т свой сохрани́ти и Ца́рствия Небе́снаго дости́гнути, иде́же вку́пе с ва́ми сподо́бимся прославля́ти Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем вас,/ вси святи́и, в земли́ Южноура́льстей просия́вшии,/ и чтим святу́ю па́мять ва́шу,/ вы бо мо́лите за нас / Христа́ Бо́га на́шего.

Тексты тропаря, кондака, молитвы и величания утверждены к общецерковному богослужебному употреблению на заседании Священного Синода 27 мая 2022 года (журнал № 46).


Назад к списку