ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Всем святым, в земли Казанстей просиявшим (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 4:

Днесь све́тло красу́ется земля́ Каза́нская,/ в ней бо па́мять собо́ра святы́х ея́ соверша́ется/ и Це́рковь псалмы́ и пе́сньми духо́вными украша́ется,/ прославля́ющи святи́тели и благове́стники своя́,/ му́ченики, испове́дники и чудотво́рцы,/ преподо́бныя му́жи и жены́,/ пра́ведныя и вся святы́я,/ и́же ку́пно с Богоро́дицею Престо́лу Бо́жию предстоя́т// и мо́лятся спасти́ся лю́дем страны́ на́шея.

Кондак, глас 3:

Подобен: Де́ва днесь:

Днесь лик святы́х земли́ на́шея предстои́т Престо́лу Бо́жию/ и усе́рдно мо́лит Спа́са на́шего Бо́га и Засту́пницу Усе́рдную:/ святи́телие и преподо́бнии покланя́ются,/ му́ченицы со испове́дники ликовству́ют,/ нас бо ра́ди мо́лят сро́дницы на́ши,// е́же спасти́ся нам.

Молитва

О, святи́и вси в земли́ Каза́нстей просия́вшии! К вам ны́не прибега́ем и, Всеми́лостиваго Спа́са благодаря́ще, прославля́ем по́двиги и страда́ния ва́ша, вы бо, ще́дре се́явше сло́во Ева́нгельское в кра́е на́шем, лю́ди све́том благода́ти Бо́жия просвети́сте, днесь же ра́достне лику́ете на Небесе́х, я́ко угобзи́ся ни́ва Христо́ва, плод кра́сный спаси́тельнаго се́яния израсти́вшая и ди́вныя уго́дники и те́плыя моли́твенники Го́споду прине́сшая, и́миже земля́ на́ша сла́вно красу́ется.

О, святи́телие равноапо́стольнии, преподо́бнии и богоно́снии отцы́ на́ши, му́ченицы кре́пцыи и непобеди́мии! Моли́те, благосе́рдии, Христа́ Бо́га, да да́рует нам, гре́шным, непоро́чное ве́ры соблюде́ние, градо́в и ве́сей на́ших благо́е утвержде́ние, от наше́ствия иноплеме́нных сохране́ние, ми́ра умире́ние, от гла́да и па́губы избавле́ние, изоби́лие плодо́в земны́х, и вся, ко спасе́нию и благоче́стному житию́ потре́бная, да и мы вку́пе с ва́ми, изря́дно же со Усе́рдною Засту́пницею ро́да христиа́нскаго, Пречи́стою Де́вою Богоро́дицею, непреста́нно сла́вим Пречестно́е и Великоле́пое И́мя, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем вас,/ вси святи́и, в земли́ на́шей просия́вшии,/ и чтим святу́ю па́мять ва́шу,/ вы бо мо́лите за нас// Христа́ Бо́га на́шего.

Тексты тропаря, кондака, молитвы и величания утверждены на заседании Священного Синода 23-24 сентября 2021 года (журнал № 67).

 


Назад к списку