ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Собору новомучеников и исповедников Радонежских (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 5:

Новому́ченицы и испове́дницы земли́ Ра́донежския,/ ве́рная ча́да Се́ргия преподо́бнаго,/ вы, гоне́ний лю́тых не убоя́вшеся,/ ве́ры ра́ди до́бре подвиза́стеся/ и страда́ния Христа́ ра́ди претерпе́сте./ Те́мже ны́не в Небе́сных черто́зех пребыва́ете/ и прославля́ете Тро́ицу Живонача́льную,/ Ю́же моли́те спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 3:

Яко цве́ты кра́снии и благоуха́ннии,/ святи́и новому́ченицы и испове́дницы,/ зе́млю Ра́донежскую украси́ли есте́,/ ю́же Се́ргий преподо́бный житие́м просла́ви./ С ним же моли́теся ко Го́споду,/ е́же во и́стинней ве́ре нам ходи́ти/ и спасти́ся душа́м на́шим.

Молитва

О, святи́и новому́ченицы и испове́дницы земли́ Ра́донежския, за Христа́ пострада́вшии, ве́рность Ему́ да́же до сме́рти свиде́тельствовавшии и вене́ц жи́зни от Него́ прие́мшии!

Вы во дни гоне́ния лю́таго, зе́млю на́шу от безбо́жных пости́гшаго, на суди́щах, в заточе́ниих и про́пастех земны́х, в го́рьких рабо́тах и вся́ких ско́рбных обстоя́ниих о́браз терпе́ния и непосты́днаго упова́ния му́жественне яви́ли есте́. Ны́не же пред Престо́лом Бо́жиим во сла́ве предстои́те и при́сно хвалу́ с преподо́бным Се́ргием и все́ми святы́ми Триеди́ному Бо́гу возно́сите. Сего́ ра́ди мы, недосто́йнии, мо́лим вас, святи́и сро́дницы на́ши: моли́твами ва́шими сохрани́те оби́тель сию́, я́ко Дом Живонача́льныя Тро́ицы; наста́вите нас на путь жи́зни ве́чныя; укрепи́те в ве́ре и единомы́слии; согре́йте сердца́ на́ша ду́хом ева́нгельския любве́ и братолю́бия; помози́те по́двигом до́брым подвиза́тися проти́ву ко́зней диа́вольских и вся́каго греха́; умоли́те Го́спода Сил, да, прости́в нам согреше́ния на́ша, поми́лует по вели́цей Свое́й ми́лости и сподо́бит вку́пе с ва́ми прославля́ти Его в Небе́снем Ца́рствии, я́ко Ми́лостиваго и Человеколюби́ваго Бо́га на́шего Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем вас,/ святи́и новому́ченицы и испове́дницы Ра́донежстии,/ и чтим честна́я страда́ния ва́ша,/ я́же за Христа́/ претерпе́ли есте́.


Назад к списку