ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Собору новомучеников и исповедников Соловецких (тропари, кондаки, молитва и величание)

Тропарь, глас 1:

Во страда́ниих ве́ру сохрани́вше,/ дре́вним му́чеником уподо́билися есте́, новому́ченицы солове́цтии,/ и, смерть за Христа́ прие́мше,/ к жи́зни ве́чней преста́вилися есте́,/ иде́же со все́ми святы́ми// мо́лите о душа́х на́ших.

Тропарь, глас 7:

Днесь ото́цы Солове́тстии/ па́ки сла́вою от Го́спода венча́ются,/ я́ко ди́вных страстоте́рпец но́вых лик/ та́мо па́че звезд просиява́ет,/ очища́яй ны огнем страда́ний их,/ лю́те му́чимых и убие́нных./ Те́мже кре́пцею любо́вию притека́ем к вам,/ святоле́пное собра́ние святи́телей,/ иере́и же и и́ноци,/ и миря́н честны́х сосло́вие,/ за Христа́ на сих ото́цех пострада́вшии,/ я́ко мно́го дерзнове́ние стяжа́вшии,/ укрепи́те же приле́жными моли́твами и нас/ в ве́ре и́стинней и благоче́стии// ста́ти да́же и до кро́ве.

Кондак, глас 3:

Днесь Престо́лу Бо́жию предстоя́т новому́ченицы солове́цтии/ и с Небе́сными ли́ки за ны мо́лятся Бо́гу,/ мы же, па́мять их благогове́йно соверша́юще, взыва́ем:/ ра́дуйтеся, достопокланя́емии сро́дницы на́ши,// я́ко мзда ва́ша мно́га на Небесе́х.

Кондак, глас 2:

Христо́вою любо́вию распаля́еми, му́ченицы,/ и Того́ крест на ра́мо взе́мше,/ понесли́ есте́, боже́ственне претерпева́юще лю́тость мук,/ в соверше́ннем смире́нии/ во́ле Бо́жией предаю́ще себе́,/ непоколеби́ми пребы́сте/ во всех мы́слимых и немы́слимых беда́х:/ терза́еми, жего́ми, стру́жеми,/ те́мже благода́ть Госпо́дню прия́ли есте́/ утвержда́ти в ве́ре и благоче́стии всех,/ с любо́вию к вам притека́ющих,/ тем зове́м вам:// ра́дуйтеся, новому́ченицы и испове́дницы Солове́цтии.

Молитва

О достохва́льнии и великоимени́тии новому́ченицы и испове́дницы солове́цтии! Вы гоне́ния, хлад, глад, наготу́, поноше́ния, поруга́ния и я́рость мучи́телей со смире́нием претерпева́юще, ве́ру тве́рдую, упова́ние непосра́мленное и любо́вь и́стинную к Бо́гу, бли́жним и гони́телем ва́шим яви́ли есте́. Сего́ ра́ди ны́не, предстоя́ще Престо́лу Влады́ки Христа́, моли́те о благостоя́нии святы́я Це́ркве Ру́сския, да избе́гнет гоне́ний, раско́лов, ересе́й, ра́спрей и мяте́жа мирска́го, да восприи́мет архипа́стыри и па́стыри до́брыя, пеку́щияся о спасе́нии душ, да укра́сится и́ноки честны́ми, ста́рцы му́дрыми, мужы́ добронра́вными и де́вы чи́стыми, во е́же в ми́ре глубо́це ти́хое и безмо́лвное житие́ поживе́м во вся́ком благоче́стии и чистоте́. А́ще же прии́дет и наш час пострада́ти за ве́ру Правосла́вную, утверди́те ны, недосто́йныя сро́дники ва́ша, в терпе́нии, да́руйте нам му́жество и кре́пость испове́дати пред челове́ки Христа́, и́стиннаго Бо́га, да сподо́бимся с Ва́ми воспева́ти пречестно́е и животворя́щее и́мя Отца́ и Сы́на Свята́го Ду́ха ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем вас,/ святи́и новому́ченицы и испове́дницы солове́цтии,/ и чтим честна́я страда́ния ва́ша,/ я́же за Христа́/ претерпе́ли есте́.


Назад к списку