ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Собору новомучеников и исповедников Шатурских (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 4:

Я́ко украше́ние Це́ркве Ру́сския,/ в годи́ну лю́таго испыта́ния яви́ вас Госпо́дь,/ прие́м многопло́дие трудо́в ва́ших,/ боле́зни, у́зы и смерть непови́нную./ Те́мже и мы, соше́дшеся днесь, велегла́сно вопие́м:/ пречу́днии страстоте́рпцы Шатурстии,/моли́те Увенча́вшаго вас Христа́/ сохрани́ти земно́е Оте́чество ва́ше// и спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 2:

В житии́ доброде́тельми обогати́вшеся,/ во дни гоне́ния безбо́жнаго,/ я́ко гро́здие многооби́льное виногра́да Христо́ва,/ кровь му́ченическую источи́ли есте́/ и во страда́ниих адама́нта тверде́йшии яви́лися есте́,/ новому́ченицы и испове́дницы Шатурстии,/ моли́те Всеблага́го Бо́га// дарова́ти душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Молитва

О, святи́и сро́дницы на́ши, новому́ченицы и испове́дницы Шатурстии, житие́м и по́двиги све́тло просия́вшии! Вы, Про́мыслом Бо́жиим на по́двиг страда́льческий предызбра́ннии во свиде́тельство ве́ры Христо́вы, в годи́ну лю́тых испыта́ний Це́ркве Ру́сския живота́ ва́шего не пощади́ли есте́, изво́ливше му́ки мно́гия претерпе́ти и са́мую сме́рть прия́ти. Те́мже, кровьми́, я́ко порфи́рою, ду́ши ва́ша украси́вше, в Го́рний Сио́н на крыле́х страда́ний возлете́ли есте́ и та́мо, полк боже́ственный и ве́лий новому́чеников и испове́дников Росси́йских воспо́лнивше, побе́дныя по́чести от руки́ Спаси́теля прия́ли есте́. Сего́ ра́ди ны́не, соверша́юще с любо́вию па́мять ва́шу, со умиле́нием взыва́ем: моли́те Го́спода и Соверши́теля спасе́ния на́шего Иису́са Христа́, я́ко иму́щии к Не́му дерзнове́ние ве́лие, Це́ркви Росси́йстей дарова́ти благостоя́ние и кре́пость, Оте́честву на́шему мир и благоде́нствие, па́че же огради́те нас от ересе́й и раско́лов, междоусо́бных ра́спрей и нестрое́ний. Ей, уго́дницы Бо́жии! Ми́лостивно посети́те нас, недосто́йных чад ва́ших, суето́ю ми́ра рассе́янных, ве́рою оскуде́вших и доброде́тельми обнища́вших, подвиза́юще к и́стинному покая́нию и христиа́нскому жи́тельству. Да ва́ми, при́сно соблюда́еми и наставля́еми, дости́гнем вожделе́ннаго Ца́рства Небе́снаго, иде́же вку́пе сподо́бимся прославля́ти и воспева́ти всесвято́е и́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.

Величание

Велича́ем вас,/ святи́и новому́ченицы и испове́дницы Шатурстии,/ и чтим честна́я страда́ния ва́ша,/ я́же за Христа́// претерпе́ли есте́.


Назад к списку