ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобной Елене Московской (тропари, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 4:

От ю́ности Христа́ возлюби́вши/ и святы́х оте́ц заве́ты испо́лнивши,/ преподо́бная ма́ти на́ша Еле́но,/ страх Бо́жий и любо́вь нелицеме́рную стяжа́ла еси́/ и во оби́тели Пречи́стыя Одиги́трии житие́ мона́шеское устро́ила еси́./ Те́мже моли́ Человеколю́бца Христа́ Бо́га/ о ча́дех твои́х, к тебе́ усе́рдно притека́ющих/ и заступле́ния твоего́ прося́щих, // грехо́в оставле́ние нам дарова́ти.

Ин тропарь, глас 2:

От ю́ности Христу́ уневе́стившися,/ равноа́нгельно на земли́ пожила́ еси́/ и, по́двигом отце́в поревнова́вши,/ прему́дрость Боже́ственную стяжа́ла еси́./ Те́мже яви́лася еси́ и́нокинь наста́вница/ и оби́тели Пречи́стыя Одиги́трии первонача́льница,/ преподо́бная ма́ти Еле́но, // моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 8:

Изря́дную к Бо́гу моли́твенницу/ и де́вственнаго ли́ка наста́вницу,/ оте́ческих преда́ний и́стинную храни́тельницу,/ ны́не восхва́лим пе́сньми духо́вными,/ ты же, я́ко иму́щая дерзнове́ние ко Го́споду,/ от вся́ких нас бед свободи́, да зове́м ти:/ ра́дуйся, преподо́бная Еле́но, // оби́тели Новоде́вичия первонача́льнице.

Молитва

О, преподо́бная ма́ти на́ша Еле́но, до́брая в жена́х подви́жнице, прехва́льная уго́днице Христо́ва, ско́рая помо́щнице и неусы́пная о нас моли́твеннице! Не посрами́ упова́ния на́шего, е́же по Бо́зе и Пресвяте́й Богоро́дице кре́пко на тя возлага́ем, помяни́ нас, доброде́тельное житие́ и по́двиги твоя́ восхваля́ющих. Поспеше́ствуй нам моли́твами твои́ми побежда́ти грехо́вныя на́выки, да не во зло обрати́м да́руемыя нам от Всеще́драго Бо́га тала́нты, но во сла́ву пресвята́го и́мене Его́. Не премолчи́ за ны ко Го́споду и хода́тайством твои́м вся зла́я от нас отврати́. Да́руй нам по́мощь в труде́х и ско́рбех на́ших, и я́коже в житии́ твое́м попече́ние о оби́тели твое́й и о подвиза́ющихся в ней име́ла еси́, та́ко и ны́не потщи́ся благопоспеши́ти нам во всем, да хо́дим досто́йно зва́ния на́шего в ве́це сем, и в бу́дущем сподо́бимся во Ца́рствии Небе́снем со все́ми святы́ми прославля́ти Пресвяту́ю и Единосу́щную Тро́ицу, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Ублажа́ем тя,/ преподо́бная ма́ти на́ша Еле́но,/ и чтим святу́ю па́мять твою́,/ ты бо мо́лиши за нас/ Христа́ Бо́га на́шего.

Текст службы утвержден на заседании Священного Синода 25 августа 2022 года (журнал № 78).


Назад к списку