ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобным Александре, Марфе и Елене Дивеевским (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 4:

Яви́лися есте́ земли́ Ру́сския украше́ние,/ нача́льницы оби́тели Диве́евския,/ преподо́бныя ма́тери на́шя Александро́, Ма́рфо и Еле́но,/ благослове́ние Цари́цы Небе́сныя испо́лнившыя/ и дерзнове́ние ко Го́споду стяжа́вшыя,/ моли́теся у Престо́ла Пресвяты́я Тро́ицы// о спасе́нии душ на́ших.

Кондак, глас 8:

Диве́евстии свети́льницы всесве́тлии,/ преподо́бныя ма́тери на́шя Александро́, Ма́рфо и Еле́но,/ вы в посте́, бде́нии и моли́тве до́бре подвиза́стеся,/ по кончи́не же ва́шей источе́нием чуде́с/ к вам прибега́ющих освяща́ете и исцеля́ете./ Моли́теся ко Го́споду грехо́в оставле́ние дарова́ти// любо́вию чту́щим святу́ю па́мять ва́шу.

Молитва

О, преподо́бныя Александро́, Ма́рфо и Еле́но, подви́жницы Христо́вы, и́нокинь Диве́евских наста́вницы и всех прибега́ющих к вам ско́рыя помо́щницы! Вы от ю́ности Бо́га возлюби́вшя, и́ноческаго жития́ возжела́ли есте́ и моли́твами и наставле́нии преподо́бнаго Серафи́ма Саро́вскаго оби́тель Диве́евскую устро́или есте́. В не́йже, усе́рдно потруди́вшяся, моли́твою, посто́м и бде́нием сердца́ очи́стили есте́ и о́браз благонра́внаго жития́ показа́ли есте́. Те́мже, я́ко име́ющя дерзнове́ние ко Всеми́лостивому Спа́су и Преблагослове́нней Влады́чице Богоро́дице, И́же и ме́сто сие́ благослови́ша, не оста́вите оби́тель сию́ святу́ю и и́нокинь, ча́ющих ва́шея по́мощи и заступле́ния. Сохрани́те Оте́чество на́ше земно́е от вся́ких бед и напа́стей, междоусо́бныя бра́ни и наше́ствия иноплеме́нников. Нам же, почита́ющым вас любо́вию, да́руйте мир и единомы́слие, да, ва́шими моли́твами соблюда́еми и сохраня́еми, испове́дуем Святу́ю Тро́ицу, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.

Величание:

Ублажа́ем вас,/ преподо́бныя ма́тери на́ша Александро́, Ма́рфо и Еле́но,/ и чтим святу́ю па́мять ва́шу,/ вы бо мо́лите за нас// Христа́ Бо́га на́шего.

Тексты тропаря, кондака, молитвы и величания утверждены на заседании Священного Синода 8 декабря 2020 года (журнал № 99).


Назад к списку