ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобному Илариону Оптинскому (тропари, кондак и молитва)

Тропарь, глас 4:

Боже́ственный врачева́телю страсте́й,/ ве́ры иску́сный ко́рмчий вои́стинну,/ прия́л еси́ от Го́спода благода́ть исцеле́ний,/ и на де́монов сла́вныя побе́ды,/ Иларио́не, о́тче преди́вне,/ вся бо та́йная обличи́л еси́,/ ерети́ческия у́мыслы разори́в./ Те́мже моли́ся Христу́ Бо́гу,/ от пре́лести диа́вольския изба́вити// и спасти́ ду́ши на́ша.

Ин тропарь, глас 7:

Ми́ра кра́сная возненави́дев,/ мир душе́вный в души́ стяжа́л еси́,/ земна́я же наслажде́ния презре́в,/ Небе́сными дарова́нии обогати́лся еси́./ Те́мже, и тьму раско́ла отгна́в,/ ста́до Христо́во до́бре упа́сл еси́,/ спаса́й и нас моли́твами твои́ми,// Иларио́не ста́рче богопросвеще́нный.

Кондак, глас 5:

Сотаи́нниче ста́рцев О́птинских/ и сонасле́дниче преде́ла Влады́чицы,/ я́ко дре́во плодови́тое, в пусты́ннем вертогра́де процве́л еси́/ и, я́ко па́стырь до́брый, ста́до Христо́во утверди́л еси́./ Ны́не же моли́ Христа́ Бо́га/ в Правосла́вии сохрани́тися и в благоче́стии утверди́тися// любо́вию тя почита́ющим.

Молитва

О, богому́дре о́тче наш Иларио́не! Ве́ры Правосла́вныя и́стинный побо́рниче и кре́пкий моли́твенниче о душа́х на́ших пред Престо́лом Святы́я Тро́ицы! Ты, ре́вностию зе́льною о ве́ре и́стинней еще́ от ю́ности твоея́ распали́вся, от расколоучи́телей па́ству церко́вную храни́л еси́. Ты мно́гия ду́ши от поги́бельнаго заблужде́ния спасл еси́ и прельще́нныя к разуме́нию И́стины приве́л еси́, те́мже за правоту́ се́рдца твоего́ дарова́ся ти от Бо́га благода́ть исцеле́ний. И ны́не, о́тче, при́зри на па́ству твою́ и посети́ ю́ и наве́ты лука́вых духо́в твои́м предста́тельством разори́; ра́зум наш просвети́, е́же не внима́ти нам духово́м обольсти́тельным, вы́ну всева́ющим в нас вражду́ и нестрое́ние, и́миже разоря́ется мир церко́вный и бра́тии единомы́слие. Ей, о́тче, испроси́ у Го́спода мир и благоде́нствие стране́ на́шей и лю́дем ея́ ве́ры пра́выя утвержде́ние и ерети́чествующих низложе́ние, нам же пода́ждь здра́вие душе́вное и теле́сное, со́весть чи́стую и жи́тельство незазо́рное, да сподо́бимся вку́пе с тобо́ю, сла́вити великоле́пое и́мя Единосу́щныя и Неразде́льныя Тро́ицы, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку