ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобному Варсонофию Оптинскому (тропари, кондаки и молитвы)

Тропарь (Василия иеромонаха), глaс 4:

Во́ине до́блественный и изря́дный,/ све́том открове́ния, я́ко Па́вел озаре́нный,/ вся во уме́ты, Христа́ ра́ди, вмени́л еси́,/ и́ноческим по́двигом подвиза́лся еси́,/ тече́ние сконча́в и ве́ру соблю́д,/ те́мже зове́м ти:/ спаса́й нас моли́твами твои́ми,// преподо́бне Варсоно́фие, о́тче наш.

Ин тропарь, глас 3:

Красото́ Це́ркве Ру́сския,/ утвержде́ние ста́рчества О́птинскаго,/ и́ноческих заве́тов блюсти́телю,/ оружено́сче Госпо́день ве́рный,/ преподо́бне о́тче Варсоно́фие,/ мече́м моли́твы зми́я победи́вый,/ вы́шния по́чести о Христе́ дости́гл еси́,/ те́мже моли́ся Тому́:/ оте́честву на враги́ побе́ду дарова́ти// и спасти́ ду́ши на́ша.

Кондак, глас 4:

Яви́лся еси́ ста́рчества благочести́ваго столп о́гненный,/ любве́ Ева́нгельския сия́ние,/ проро́чествуя, назида́я и утеша́я,/ подая́ челове́ком от грехо́в врачева́ние,// преподо́бне Варсоно́фие, о́тче наш.

Ин кондак, глас 4:

Боже́ственный ратобо́рец показа́лся еси́,/ о́тче наш Варсоно́фие,/ кресто́м низлага́я си́лу вра́жию,/ и си́лою Богода́нною чудеса́ сотворя́я,/ те́мже О́птина пу́стынь венча́ся сла́вою твои́х духо́вных побе́д,/ полково́дче мона́шествующих пресла́вный:/ и ны́не моли́ся Царю́ Христу́,/ побе́ды над страстьми́ дарова́ти,// ве́рою и любо́вию соверша́ющим па́мять твою́.

Молитва

О, преподо́бне и богоно́сне о́тче Варсоно́фие, ста́рче О́птинский, вседе́тельныя любве́ Бо́га Отца́ Безнача́льнаго честно́е зерца́ло! Кре́стныя любве́ Сы́на Бо́жия смире́нный подража́телю, дарода́тельныя любве́ Бо́га Ду́ха Свята́го сосу́де избра́нный! Моли́ у́бо, о́тче, о нас, под кров моли́тв твои́х прибега́ющих, да огне́м любве́ Бо́жия к покая́нию просвети́мся, и дух теплохла́дности, малоду́шия и лицеме́рия от душ на́ших изве́ргше, на де́лание за́поведей Его́ до ве́чера жи́зни на́шея устреми́мся: плоды́ же покая́ния поне́ на ста́рость прине́сше, да вни́дем в ра́дость Го́спода на́шего, иде́же ты в незаходи́мей сия́еши сла́ве, прославля́я Соде́теля и Соверши́теля вся́ческих Бо́га, в Тро́ице покланя́емаго во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Священный Синод на заседании 16-17 июля 2020 года (журнал № 34) утвердил к общецерковному богослужебному употреблению текст службы преподобному Варсонофию Оптинскому.

Молитва

О, пречестна́я и свяще́нная главо́, Небе́снаго Иерусали́ма граждани́не, изря́дный уго́дниче Христо́в и вели́кий О́птинский чудотво́рче, преподо́бне о́тче Варсоно́фие! При́зри от Го́рних высо́т на нас, смире́нных и гре́шных, во умиле́нии серде́ц к тебе́ прибега́ющих, тебе́ бо моли́твенника благоприя́тнаго ве́мы ко Всеми́лостивому Бо́гу. Вознеси́ о нас твоя́ святы́я моли́твы ко Престо́лу Человеколю́бца Го́спода, дабы́ не поги́бнути нам со беззако́нии на́шими, но обрати́тися к покая́нию и исправле́нию, да про́чее вре́мя жития́ на́шего земна́го не в рабо́те греху́ и страсте́м, но в де́лании за́поведей Его́ святы́х и в благоче́стии провожда́ем, и со благо́ю наде́ждою дости́гнем кончи́ны на́шея. В час же сме́ртный наипа́че яви́ся нам, о́тче, засту́пник благи́й, ускори́ на моли́тву о нас, безпо́мощных, и помози́ нам ми́рную и благу́ю кончи́ну улучи́ти, Боже́ственных Та́инств прича́стну, гро́зная мыта́рства возду́шная безбе́дно прейти́ и унасле́довати Го́рнее Ца́рство.

Ей, о́тче приснопа́мятный, не пре́зри нас и не посрами́ упова́ния на́шего, но бу́ди о нас предста́тель немо́лчный к Бо́гу. Па́стырю наш до́брый, упаси́ нас бо́дренными твои́ми моли́твами и сохрани́ ненаве́тны от вся́каго зла, да сла́вим неизрече́нное человеколю́бие Бо́га на́шего, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, и твое́ оте́ческое заступле́ние, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва ина

О, свяще́нне во́ине и богому́дрый о́тче наш Варсоно́фие, О́птинскаго ста́рчества венцено́сный побо́рниче! Ты сла́ву ми́ра сего́ не возлюби́в, ниже́ по́чести и житие́ разсла́бленно, но во́инскую честь соблю́д до конца́ и земно́е три́знище оста́вив, вво́инился еси́ Царю́ Христу́ и со безпло́тными А́нгелы на де́моны ра́товал, и побе́ды по́чести прия́л еси́. Те́мже под твое́ предста́тельство, я́ко под кре́пкий щит, прибега́ем, и на лук моли́тв твои́х наде́ющеся, мо́лим тя, о́тче препо́добне: уте́ши ны я́ко оте́ц чадолюби́вый, и я́ко сыно́в нас утверди́, облегча́я скорбь належа́щую, избавля́я от нужд ду́ши на́ша. Даждь нам твоему́ житию́ после́довати и неукло́нно соблюсти́ преда́ния святы́х оте́ц, и́хже ты запове́дал еси́ блюсти́ да́же до сме́рти. Ей, о́тче, бу́ди нам побо́рник в мы́сленных бра́нех на́ших, и́хже веде́м со страстьми́ и ду́хи лука́выми, я́ко не́мощни есмы́ и неиску́сни. Ты же, я́ко иску́с послуша́ния проше́д и благода́ть ста́рчества унасле́довав, мо́жеши и нам искуша́емым помощи́. Да под кро́вом моли́тв твои́х храни́ми, воспое́м и просла́вим Подвигополо́жника на́шего Го́спода Иису́са Христа́ со Отце́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом всегда́, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку