ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобному Стефану, игумену Махрищскому (тропарь, кондак и молитва)

Тропарь, глас 8:

Правосла́вия ревни́телю, / благоче́стия наста́вниче и чистоты́, / и́щущим спасе́ния путеводи́тельный свети́льниче, / мона́шествующих Богодухнове́нное удобре́ние, / преподо́бнаго Се́ргия ду­хо́вный собесе́дниче, / Стефа́не прему́дре, / уче́ньми и добродея́ньми твои́ми ду́ши просвети́л еси́ / и пусты́ни насели́л еси́, // моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 8:

Чистото́ю душе́вною боже́ственно вооружи́вся, / блаже́нную жизнь соверши́л еси́, / в пусты́ню, я́ко во град, всели́вся, / благода́ть прия́л еси́ от Бо́га / исцеля́ти неду́ги приходя́щим к честне́й твое́й ра́це / и всех возвыша́ти к Боже́ственней высоте́, / те́мже, име́я дерзнове́ние ко Святе́й Тро́ице, / помина́й нас, чту́щих па́мять твою́, да зове́м ти: // ра́дуйся, преподо́бне Стефа́не, по́стником удобре́ние.

Молитва

Всеблаже́нне и преподо́бне о́тче Стефа́не, просла́вленный уго́дниче Пресвяты́я Тро́ицы, Престо́лу Ея́ предстоя́ с ли́ки святы́х А́нгел и всех святы́х, помяни́ нас, в беда́х и ско́рбех припа́дающих к цельбо­но́сному твоему́ гро́бу и моля́щихся тебе́, услы́ши моли́твы на́ша и принеси́ к Престо́лу Триипоста́снаго Бо́га, прося́ у Него́ нам бога́тыя ми́лости, здра́вия душа́м и телесе́м на́шим, наипа́че же отпуще́ния грехо́в, благода́ти и спасе́ния. Ты бо, име́я дерзнове́ние к Нему́, мо́жеши умоли́ти Его́, да пода́ст нам в житии́ на́шем блага́я и вся, я́же на по́льзу на́шу и во уготовле́ние к ве́чному животу́. О благи́й и ве́рный ра́бе Бо́жий, и́стинный учениче́ Христа́, избра́нный сосу́де Свята́го Ду́ха, чудотво́рче Стефа́не! Мо́лим тя усе́рдно: сотвори́ нас гре́шных прича́стники бы́ти благода́тных дарова́ний, и́миже Бог тя обогати́, и бу́ди нам по Бо́зе наста́вник к богоуго́дному житию́, утиши́тель бу́ри страсте́й, помо́щник в ско́рбех и беда́х и засту́пник от враг ви́димых и неви́димых, да и мы, предста́тельством и богоприя́тными твои́ми моли́твами бу́дем насле́дницы Ца́рствия Бо́жия и сподо́бимся вку́пе с тобо́ю предстоя́ти Престо́лу Царя́ сла́вы, Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и держа́ва во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку