ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобному Мартирию Зеленецкому (тропарь, кондак и молитва)

Тропарь, глас 2:

От ю́ности, Богоблаже́нне, Христа́ возлюби́в, / оте́чество оста́вил еси́ / и, всех мирски́х мяте́жей уклони́вся, / в ти́хое приста́нище пречестны́я оби́тели Богома́терни дости́гл еси́; / отню́дуже уве́дев непрохо́дную пусты́ню, / крестови́дною заре́ю пока́занную, / жела́тельне ю́ обре́л еси́, / и, в ней всели́вся, / и́ночествующих собра́л еси́, / и сих уче́ньми свои́ми, я́ко ле́ствицею восхо́дною на Не́бо, / трудолю́бно тща́лся еси́ возводи́ти к Бо́гу, / Ему́же моли́ся, Богому́дре Марти́рие, // дарова́ти душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак, глас 8:

Оте́чества, преподо́бне, и всего́ мирска́го мяте́жа уклони́тися возжеле́л еси́, / и, в пусты́ню всели́вся, / та́мо во блаже́ннем безмо́лвии жесто́кое житие́ показа́л еси́, / и ча́да послуша́ния и смире́ния в нем возрасти́л еси́. / Сего́ ра́ди, дерзнове́ние стяжа́в ко Святе́й Тро́ице, / е́же моли́тися, Богоблаже́нне, о нас, ча́дех свои́х, и́хже собра́л еси́, / и о всех правове́рных, да зове́м ти: // ра́дуйся, о́тче Марти́рие, безмо́лвия пусты́ннаго люби́тель.

Молитва

О па́стырю до́брый, наста́вниче наш, преподо́бне о́тче Марти́рие! Услы́ши е́же к тебе́ ны́не приноси́мое моле́ние на́ше. Ве́мы бо, я́ко ду́хом с на́ми пребыва́еши. Ты у́бо, преподо́бне, я́ко име́я дерзнове́ние ко Влады́це, Иису́су Христу́, Бо́гу на́шему, и ко Пречестне́й Богома́тери, бу́ди хода́тай и моли́твенник те́плый о оби́тели сей, ю́же возгради́л еси́, и о нас, недосто́йных рабе́х, живу́щих в ней, ея́же ты просвети́тель сый и нача́льник, богосо́бранному твоему́ бра́тству помо́мощник и засту́пник, я́ко да твои́м предста́тельством и моли́твами невреди́мы на ме́сте сем пребу́дем; от бесо́в же и злых челове́к ненаве́тованны и от всех бед и напа́стей свобо́дни сохрани́мся. Всем же отвсю́ду приходя́щим во святу́ю оби́тель твою́ и моля́щимся тебе́ с ве́рою и покланя́ющимся ра́це моще́й твои́х, о е́же изба́витися от вся́кия ско́рби, боле́зни и напа́сти, ми́лостивне поспеши́, дарова́ти же правосла́вным мир, тишину́, благоде́нствие и изоби́лие плодо́в земны́х; и о всех нас те́плый предста́тель ко Го́споду и помо́щник душа́м на́шим бу́ди, е́же отпусти́тися согреше́ниям на́шим и моли́твами твои́ми, свя́те, изба́витися нам ве́чнаго муче́ния и сподо́битися ца́рствия со все́ми святы́ми, да сла́ву, благодаре́ние и поклоне́ние возсыла́ем еди́ному Бо́гу, в Тро́ице сла́вимому, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку