ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобному Кириллу Новоезерскому (Новгородскому) чудотворцу (тропари, кондаки и молитва)

Тропарь, глас 8:

Бо́жиим Ду́хом подвиза́емь, / слез твои́х ту́чами изсо́хшее напои́л еси́, / и безпло́тное в пусты́ни житие́ показа́л еси́, / и е́же из глубины́ се́рдца бо́дренными моли́твами и посто́м / благодея́ния труды́ уплодоноси́л еси́, / и вселе́нную всю просвети́л еси́ сия́нием чуде́с твои́х, / о́тче наш Кири́лле. // Моли́ Христа́ Бо́га, спасти́ся душа́м на́шим.

Ин тропарь обретению мощей, глас 8:

Я́ко свети́льник яви́лся еси́ всесве́тел/ во ото́це Но́ва е́зера на Кра́сном о́строве,/ преподо́бне о́тче Кири́лле,/ ты бо крест Христо́в на ра́мо взем,/ усе́рдно Тому́ после́довал еси́,/ чистото́ю Бо́гови прибли́жився,/ от Него́же и си́лами чуде́с обогати́ся,/ тем и мы любе́зно прибега́ем к ра́це честны́х моще́й твои́х, уми́льно глаго́лем:/ о, преподо́бне о́тче Кири́лле!// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 8:

Взбра́нному и кре́пкому адама́нту, / прогони́телю бесо́в, но́вому чудотво́рцу / победи́тельная, страсте́й злых свободи́вшеся, / благода́рственная воспису́ем ти, о́тче наш Кири́лле. / Но я́ко име́я дерзнове́ние у Престо́ла Христо́ва, / ве́рою чту́щих тя, град же и лю́ди, моли́твою твое́ю сохраня́й, // ты бо еси́ ста́ду твоему́ похвала́ и утвержде́ние.

Ин кондак на обретение мощей, глас 2:

Христо́в яре́м на ра́мо взе́м,/ усе́рдно Тому́ после́дова,/ чистото́ю Бо́гови прибли́жився,/ о́тче преподо́бне Кири́лле,/ мо́лим тя́, посеща́й ми́лостивно ча́д свои́х, // и моли́ непреста́нно о все́х на́с.

Молитва

О вели́кий уго́дниче, пресла́вный чудотво́рче, Кири́лле блаже́нне! Душе́ю на Небеси́ Престо́лу Бо́жию предстоя́й и Тро́ичныя сла́вы наслажда́яйся, те́лом же на земли́ в Боже́ствественном хра́ме сем почива́яй и от него́ да́нною ти свы́ше благода́тию разли́чная источа́яй чудеса́: при́зри ми́лостивым о́ком на предстоя́щия честне́й твое́й ри́зе лю́ди и прося́щия си́льныя твоея́ по́мощи. Ты у́бо, я́ко стяжа́вый дерзнове́ние, испроси́ Це́ркви благостоя́ние, возду́ха благорастворе́ние, земли́ плодоно́сие. Изба́ви всех, ве́рою несумне́нною к Бо́гу приходя́щих и многоцеле́бныя мо́щи твоя́ благогове́йно почита́ющих, от вся́ких бед душе́вных и теле́сных, от всех томле́ний и прило́гов диа́вольских. Я́ко да твои́ми моли́твами наставля́еми, путь на земли́ маловре́меннаго жития́ на́шего безбе́дне соверши́м: улучи́м же на Небеси́ неконча́емый поко́й и просла́вим ку́пно с тобо́ю всех благи́х Да́теля, еди́наго в Тро́ице сла́вимаго Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку