ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобному Серапиону Псковскому (тропарь и кондак и молитва)

Тропарь, глас 8:

Изря́дством жития́ чистоту́ де́вства прии́м, Серапио́не, / и вся кра́сная ми́ра сего́ возненави́дев, / Христа́ Еди́наго возлюби́л еси́. / Сего́ ра́ди во вну́треннюю пусты́ню всели́вся и со зверьми́ живы́й, / весь Христо́в спо́стник и друг Евфроси́на, учи́теля твоего́, был еси́, / те́мже и мо́лим тя, помина́й нас, чту́щих святу́ю па́мять твою́, да зове́м ти: // ра́дуйся, пусты́нная похвало́, преподо́бне о́тче наш.

Кондак, глас 4:

От высокоу́мия иску́с прии́м смиренному́дрия, / благода́ти Бо́жия яви́лся еси́ рачи́тель, богоно́сне Серапио́не. / Жела́нием бо Боже́ственныя любве́ вжига́емь, / жите́йския молвы́ оста́вль, / ревни́тель учи́телю твоему́ Евфроси́ну был еси́, / безмо́лвием и жесто́ким пребыва́нием после́дуя Христу́: / бде́нием же, и моли́твою, и посто́м о́браз был еси́ спо́стником твои́м. / Ны́не же моли́ся Го́сподеви, богоблаже́нне, // спасти́ся душа́м на́шим.

Молитва

О преблаже́нне о́тче наш Серапио́не! Ты днесь предстои́ши Престо́лу Све́та непристу́пнаго. Не отступа́й от нас, раб Бо́жиих (имена), ду́хом, сохраня́я нас от стрел вра́жиих и вся́кия пре́лести бесо́вския и ко́зней диа́вольских, па́стырю наш до́брый. Воззри́ на нас ми́лостивно и к земли́ приве́рженныя возведи́ к высоте́ небе́сней: испроси́ предста́тельством твои́м у Всеми́лостиваго Бо́га на́шего ми́рней Це́ркви Его́, от бед свобожде́ние и от грехо́в отвраще́ние и спасе́ние. Еще́ же споспеши́ нам и́го Христо́во во благоду́шии, терпе́нии и ра́дости духо́вней понести́, при́сно же моли́тися нас научи́, да непоро́чни сохрани́мся в прише́ствие Го́спода на́шего Иису́са Христа́, Ему́ же ты ра́достно, по труде́х и по́двизех, ны́не предстои́ши, прославля́я со все́ми святы́ми в Тро́ице сла́вимаго Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку