ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобному Иоанну Дамаскину (тропарь, кондак, молитвы и величание)

Тропарь, глас 8:

Правосла́вия наста́вниче, / благоче́стия учи́телю и чистоты́, / вселе́нныя свети́льниче, / мона́шествующих Богодохнове́нное удобре́ние, Иоа́нне прему́дре, / уче́ньми твои́ми вся просвети́л еси́, цевни́це духо́вная, // моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 4:

Песнопи́сца и честна́го Богоглаго́льника, / Це́ркве наказа́теля и учи́теля, / и враго́в сопротивоборца́ Иоа́нна воспои́м: / ору́жие бо взем – Кре́ст Госпо́день, / всю отрази́ ересе́й пре́лесть / и я́ко те́плый предста́тель к Бо́гу // всем подае́т прегреше́ний проще́ние.

Молитва первая

О преподо́бне свяще́нне Иоа́нне Богосла́вный, Дама́скова похвало́, вселе́нныя правосла́вная велеле́пото: к тебе́ тече́м, к тебе́ мо́лимся, Боже́ственный Дамаски́не: не преста́й про́чее моля́ся ко Пречи́стей Богоро́дице, зане́ у́бо и в житии́ твое́м земне́м послу́ша тя: наипа́че же вы́ну пребу́ди моли́тва твоя́ о нас ко Го́сподеви Бо́гу на́шему, Его́же Це́рковь ре́вностно, а́ки до́блий ра́тник, от ересе́й и со и́стиннаго пути́ поползнове́ния защити́л еси́. Свя́тче Бо́жий, уго́дниче преблаги́й, ты, я́коже Соломо́н, ничесо́же испроси́в у Го́спода, ра́зве прему́дрости Бо́жия; ктому́ и смире́ния наказа́ния ничи́мже лише́н был еси́, и в правле́нии страны́ твоея́ инове́рныя име́л еси́ часть бога́тую: но тем у́бо па́че показа́лся еси́ и́стинный христиани́н, в по́мощи пребыва́я убо́гим, оглаго́ланным, о пра́вей вере гони́мым и угнета́емым. Помози́ нам, Иоа́нне, соблюсти́ся, еда́ ка́ко не отсту́пим чим ма́лым от Христа́ Бо́га на́шего и Его́ Вселе́нския Це́ркве: огради́ святы́нею твое́ю, на́ми ны́не песносло́вимою, от зломы́слящих нам враго́в ви́димых, наипа́че же от неви́димых духо́в зло́бы поднебе́сныя. Научи́ ны, свя́те Иоа́нне, оти́шию серде́чному, ра́зума здравомы́слию, в ве́ре несумне́нию, ктому́ же любви́ я́же о Христе́ Иису́се, е́юже изря́дне украси́лся еси́, Боже́ственне Дамаски́не. Бу́ди при́сный хода́тай и помо́щник во уче́нии пребыва́ющим: умудри́, уцелому́дри, просвети́ е́же у Престо́ла Бо́жия хода́тайством: с высоты́ го́рния сла́вы испроси́ вся, я́же суть поле́зна спаcе́ния ча́ющим и о сла́ве Бо́жией зде, до́лу пеку́щимся. Пода́ждь сло́во бла́го и тве́рдо наста́вником, да Це́ркви ве́рныя сы́ны воспита́ют, и ча́да досто́йна держа́ве на́шей сотворя́т. Попецы́ся и о е́же смире́нию и кро́тости се́рдца научи́тися нам, я́коже обоюдоóстру мечу́, и́мже разсека́ется врага́ челове́ческаго плете́ние. Не оста́ви коего́ждо прося́щаго чесо́ у тебе́ в моли́тве, о благи́х де́лех благоcлови́ и наста́ви, да непреткнове́нно во сла́ву Ца́рства Небе́снаго поживе́м, иде́же со Влады́чицею Богоро́дицею Мари́ею и святы́ми все́ми, в ни́хже и ты еси́, неизрече́нное Госпо́дне благоcлови́тся И́мя, Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, всегда́, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Аминь.

Молитва вторая

Боже́cтвенне Дамаски́не, о́тче Иоа́нне преподо́бне, небе́снаго насле́дия учи́телю, па́стырей наста́вителю, глаго́ле я́сный уча́щих и благо́е уча́щихся внима́ние! Се мы ны́не сло́во ти хотя́ще моле́бное рещи́, не оставля́ем притека́ти ко твое́й святы́ни: о небе́сных бо твое́ сотвори́л еси́ раче́ние, живо́т земны́й в жизнь проба́вль ве́чную о Бо́зе. Те́мже у́бо проше́д путе́м неудобоходи́мым, удо́бь нам уготовля́еши в Ца́рствие Небе́сное стези́ во уче́нии твое́м про́стем, и всеце́лем о Го́споде Иису́се твое́м житии́. О Крести́телев соиме́нниче, Христо́вых путе́й сказа́телю и от инохожде́ния духо́внаго в великомы́слии ульще́нных препя́тие, Вседержи́теля умоли́ держа́ву на́шу в мире соблюсти́, от ересе́й и раско́лов те́ло огради́ти церко́вное, вла́сти и во́инства народолю́бны и лю́дем благочеcти́вым служи́тельны сотвори́ти и враги́ Оте́чествия на́шего вско́ре побежде́ны соде́яти, ра́зуму же на́шему пода́ти я́сность ева́нгельскую и се́рдцу о любви́ Боже́ственней простоту́. Сый насле́дия оте́ческаго часть Дамаски́не, Правосла́вия полноты́ покажи́ ны прее́мники, о вели́кий Иоанне, велеле́пото церко́вная! Те́мже и при конце́ на́шем, а́ще и чим преступи́хом пред святы́нею пра́вды Бо́жия, испроси́ у Законополо́жника и Всеще́драго Судии́ прости́ти нам я́ко ничесо́же блага́го сотво́ршим, зане́ не к кому́ бо ино́му в печа́ли или проше́нии припа́дохом, никому́ же ино́му возвра́щшеся па́ки поклони́хомся, то́чию Христу́ Иису́су распя́тому и воскре́сшему, Сы́ну Бо́жию, c Ни́мже и Отцу́ Всевы́шнему, со Ду́хом Его́ Пресвяты́м, Боже́ственней сей Тро́ице бу́ди сла́ва во ве́ки всеве́чныя. Ами́нь.

Тексты молитв утверждены на заседании Священного Синода 25 августа 2022 года (журнал № 78).

Молитва третья

О свяще́нная главо́, преподо́бне о́тче, преблаже́нне а́вво Иоа́нне! Не забу́ди убо́гих твои́х до конца́, но помина́й нас всегда́ во святы́х и благоприя́тных моли́твах к Бо́гу: помяни́ ста́до твое́, е́же сам упасл еси́, и не забу́ди посеща́ти чад твои́х моли́ за ны, о́тче свяще́нный, за де́ти твоя́ духо́вныя, я́ко име́яй дерзнове́ние к Небе́сному Царю́: не премолчи́ за ны ко Го́споду, и не пре́зри нас, ве́рою и любо́вию чту́щих тя: помина́й нас недосто́йных у Престо́ла Вседержи́телева, и не преста́й моля́ся о нас ко Христу́ Бо́гу, и́бо дана́ тебе́ бысть благода́ть за ны моли́тися. Не мним бо тя су́ща ме́ртва: а́ще бо те́лом и преста́вился еси́ от нас, но и по сме́рти жив сый пребыва́еши, не отступа́й от нас ду́хом, сохраня́я нас от стрел вра́жиих и вся́кия пре́лести бесо́вския и ко́зней диа́вольских, па́стырю наш до́брый. А́ще бо и моще́й твои́х ра́ка пред очи́ма на́шима ви́дима есть всегда́, но свята́я твоя́ душа́ со а́нгельскими во́инствы, со безпло́тными ли́ки, с Небе́сными си́лами, у Престо́ла Вседержи́телева предстоя́щи, досто́йно весели́тся, ве́дуще у́бо тя вои́стину и по сме́рти жи́ва су́ща, тебе́ припа́даем и тебе́ мо́лимся: моли́ся о нас Всеси́льному Бо́гу, о по́льзе душ на́ших, и испроси́ нам вре́мя на покая́ние, да невозбра́нно пре́йдем от земли́ на Не́бо, от мыта́рств же го́рьких, бесо́в возду́шных князе́й и от ве́чныя му́ки да изба́вимся, и Небе́снаго Ца́рствия насле́дницы да бу́дем со все́ми пра́ведными, от ве́ка угоди́вшими Го́споду на́шему Иису́су Христу́: Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, со Безнача́льным Его́ Отце́м, и с Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

Величание

Ублажа́ем тя,/ преподо́бне о́тче Иоа́нне,/ и чтим святу́ю па́мять твою́,/ наста́вниче мона́хов // и собесе́дниче А́нгелов.


Назад к списку