ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Преподобному Иову Угольскому (тропарь, кондак и молитва)

Тропарь, глас 8:

Весь был еси́, о́тче, в до́льнем житии́ свое́м пра́вило ве́ры и о́браз кро́тости. Тро́ицкия пу́стыни нача́льниче и основа́телю, жития́ мона́шеского на гора́х угольских возроди́телю. В моли́твах, бде́нии и в труде́х мона́шеских для бра́тии зерца́ло подража́ния. В беда́х и гоне́ниях терпели́вий сноси́телю, и всем приходя́щим к тебе́ по́мощь и утеше́ние. Не преста́й моля́ся о всех, чту́щих твою́ па́мять, И́ове, преподо́бне о́тче наш, Карпа́тския страны́ похвало́.

Кондак, глас 3:

Преподо́бне о́тче И́ове пресла́вне, ты весь пла́менем а́ки свеча́ горе́л еси́ пред Бо́гом. В неусы́пном бде́нии предстоя́ моля́ся о ми́ре, и ны́не лику́еши в черто́зе Небе́снем, помина́й нас чад твои́х притека́ющих и вопию́щих тебе́: ра́дуйся И́ове, преподо́бне о́тче наш.

Молитва

О, преподо́бне и богоно́сне о́тче наш И́ове, изря́дный уго́дниче Христо́в и вели́кий Карпа́тския земли́ моли́твенниче и чудотво́рче! Святы́я оби́тели Городиловския во сла́ву Живоноча́льныя Тро́ицы пе́рвый основа́телю и устрои́телю! Во дни земна́го жития́ твоего́ мно́гия на путь пра́вый наста́вивый и в Ца́рствие Небе́сное му́дре руководи́вый, ско́рбныя уте́шивый, па́дающим пода́вый ру́ку по́мощи, и ко всем добр, ми́лостив и сострада́телен оте́ц бы́вый. Ты ны́не, в Небе́сней пребыва́я све́тлости, нетле́нием же святы́х моще́й твои́х оби́тель Угольскую в ней же и просла́вился еси́, возроди́вый, умно́жи любо́вь твою́ к нам немощны́м, в мо́ре жите́йстем разли́чне бе́дствующим, и искуша́емым ду́хом зло́бы и страстьми́ свои́ми, вою́ющими на дух наш. Сего́ ра́ди смире́нно мо́лим тя, а́нгеле земны́й и Небе́сный челове́че, святы́й о́тче: бу́ди всем нам помо́щник ско́рый во вся́кой ско́рби и обстоя́нии. Наипа́че в час кончи́ны на́шея яви́ся нам засту́пник благосе́рдый, да не пре́даны бу́дем на мыта́рствах возду́шных вла́сти зло́бнаго мироде́ржца, но да сподо́бимся безпреткнове́нного восхо́да в Ца́рствие Небе́сное. Ей, о́тче, моли́твенниче страны́ на́шея и всех к тебе́ с умиле́нием и любо́вию взыва́ющих: не посрами́ упова́ния на́шего, но при́зри на смире́нныя моле́ния на́ша, и предста́тельствуй за нас, пред Престо́лом Живонача́льныя Тро́ицы, Ей же ве́рно послужи́л еси́ в земно́м житии́ твое́м, да сподо́бимся и мы, ку́пно с тобо́ю и со все́ми святы́ми, в селе́ниих ра́йских сла́вити Еди́ного в Тро́ице Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку