Преподобному Симеону Столпнику, архимандриту (тропарь, кондак и молитвы)
Тропарь, глас 1:
Терпе́ния столп был еси́,/ ревнова́вый пра́отцем, преподо́бне:/ И́ову во страсте́х, Ио́сифу во искуше́ниих,/ и безпло́тных жи́тельству, сый в телеси́,/ Симео́не о́тче наш,// моли́ Христа́ Бо́га, спасти́ся душа́м на́шим.
Кондак, глас 2:
Вы́шних ищя́й, вы́шним совокупля́яйся,/ и колесни́цу о́гненную столп соде́лавый:/ тем собесе́дник А́нгелом был еси́, преподо́бне, / с ни́ми Христу́ Бо́гу // моля́ся непреста́нно о всех нас.
Молитва
О свяще́нная главо́, преподо́бне о́тче, преблаже́нне а́вво Симео́не! Не забу́ди убо́гих твои́х до конца́, но помина́й нас всегда́ во святы́х и благоприя́тных моли́твах к Бо́гу: помяни́ ста́до твое́, е́же сам упа́сл еси́, и не забу́ди посеща́ти чад твои́х моли́ за ны, о́тче свяще́нный, за де́ти твоя́ духо́вныя, я́ко име́яй дерзнове́ние к Небе́сному Царю́: не премолчи́ за ны ко Го́споду, и не пре́зри нас, ве́рою и любо́вию чту́щих тя: помина́й нас недосто́йных у Престо́ла Вседержи́телева, и не преста́й моля́ся о нас ко Христу́ Бо́гу, и́бо дана́ тебе́ бысть благода́ть за ны моли́тися. Не мним бо тя су́ща ме́ртва: а́ще бо те́лом и преста́вился еси́ от нас, но и по сме́рти жив сый пребыва́еши, не отступа́й от нас ду́хом, сохраня́я нас от стрел вра́жиих и вся́кия пре́лести бесо́вския и ко́зней диа́вольских, па́стырю наш до́брый. А́ще бо и моще́й твои́х ра́ка пред очи́ма на́шима ви́дима есть всегда́, но свята́я твоя́ душа́ со А́нгельскими во́инствы, со Безпло́тными ли́ки, с Небе́сными си́лами, у Престо́ла Вседержи́телева предстоя́щи, досто́йно весели́тся, ве́дуще у́бо тя вои́стину и по сме́рти жи́ва су́ща, тебе́ припа́даем и тебе́ мо́лимся: моли́ся о нас Всеси́льному Бо́гу, о по́льзе душ на́ших, и испроси́ нам вре́мя на покая́ние, да невозбра́нно пре́йдем от земли́ на Не́бо, от мыта́рств же го́рьких, бесо́в возду́шных князе́й и от ве́чныя му́ки да изба́вимся, и Небе́снаго Ца́рствия насле́дницы да бу́дем со все́ми пра́ведными, от ве́ка угоди́вшими Го́споду на́шему Иису́су Христу́: Ему́ же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, со Безнача́льным Его́ Отце́м, и с Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Молитва иная из акафиста
О святы́й Симео́не, устремле́нный к Небеси́ в жи́зни твое́й, и по кончи́не твое́й на Небеси́ пребыва́яй! Ты основа́ние сто́лпничества бысть и о́браз высо́каго и неизрече́ннаго благоче́стия яви́ся. Води́мь Ду́хом Святы́м, ты пе́рвый созда́ столп и взы́де на него́, да денноно́щно мо́лишися Бо́гу. О́смьдесят лет стоя́ше ты на нем, дождь и ветр, студ и зной претерпева́я, моли́твенныя воздыха́ния о очище́нии души́ своея́ от грехо́в и страсте́й вознося́, наипа́че же моля́ся Бо́гу о всех ну́ждных и немощны́х, во гресе́х к тебе́ приходя́щих. Те́мже награди́ тя Бог во Ца́рствии Свое́м ра́достию, не сказа́нною челове́ческими словесы́, и дарова́ ти благода́ть чудесы́ твори́ти и по сме́рти и помога́ти всем, те́пле ти моля́щимся.
Се и мы, гре́шнии и недосто́йнии, стои́м у подно́жия столпа́ доброде́телей твои́х, и́миже вознесе́н бысть на Небеса́, и смире́нно мо́лим тя помяну́ти и нас в моли́твах твои́х ко Го́споду. Поели́ку же не ве́мы, о чем до́лжно есть моли́тися (а е́же ве́мы, не твори́м), предае́м себе́ в ру́це твои́, да сохрани́ши ны, я́ко де́ти ма́лыя, благода́тию Христо́вою, да оживу́т ду́ши на́ша для ве́чнаго блаже́нства. И́бо а́ще и жела́ем спаса́тися, во́ля на́ша сла́ба есть: я́ко соло́ма бо ско́ро пламене́ем, но скоро и угаса́ем, и па́ки душа́ми на́шими мрак овладева́ет. Помози́ нам, свя́тче Бо́жий, бы́ти тве́рды в ве́ре и де́лании за́поведей Христо́вых и в покая́нии и смире́нии кончи́ны на́шего земна́го жития́ доити́.
Ты, преподо́бне, естество́ челове́ческое победи́л еси́ и А́нгелом уподо́бился еси́, Бо́гу непреста́нно взыва́я, да прости́т ти грехи́. Нам же, в пучи́не греха́ пребыва́ющим, и мно́гих лет не довле́ет опла́кати беззако́ния своя́. Но безме́рное человеколю́бие Бо́жие ве́дуще, припа́даем ти, ве́рному рабу́ Его́, да поми́лует нас твои́м заступле́нием и прии́мет нас я́ко де́ти Своя́, не ра́ди до́брых дел на́ших, но ра́ди покая́ния, и я́ко Всемоги́й Человеколю́бец введе́т нас в Ца́рствие Свое́, да непреста́нно сла́вим всесвято́е И́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Текст акафиста одобрен для употребления за богослужением и в домашней молитве на заседании Священного Синода 27 декабря 2023 года (журнал № 131).
Назад к списку

