ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Князю Андрею Боголюбскому, Владимирскому (тропари, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 8:

Я́ко благове́рен и пра́веден,/ за любо́вь Христа́ Бо́га от свои́х смерть прия́л еси́,/ кровь свою́ пролия́в,/ я́коже пре́жде сро́дницы твои́ и страстоте́рпцы Бори́с и Глеб,/ и́хже кро́вем совопие́т и твоя́ кровь, свя́те, к Бо́гу,/ я́коже А́веля и Заха́рии пра́ведных,/ благове́рный страстоте́рпче, вели́кий кня́же Андре́е,/ с ни́миже Христа́ Бо́га моли́ о стране́ на́шей, е́же Богоуго́дней бы́ти // и сыново́м росси́йским спасти́ся.

Ин тропарь, глас 3:

Е́же во пло́ти житию́ твоему́ удиви́шася а́нгельстии чи́ни:/ ка́ко с те́лом к неви́димым сплете́нием изше́л еси́, пресла́вне,/ и уязви́л еси́ де́монския полки́./ Отону́дуже, Андре́е, Христо́с тебе́ воздаде́ бога́тыми дарова́ньми:// сего́ ра́ди, о́тче, моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 8:

В ми́ре сем благоче́стно и пра́ведно пожи́в,/ моли́твою, ми́лостынею и благострада́нием Бо́гу угоди́л еси́,/ сего́ ра́ди и Бог по убие́нии твое́м просла́ви тя нетле́нием и чудесы́,/ Его́же, свя́те Андре́е, моли́ сохрани́ти оте́чество твое́ // и всех люде́й, благоче́стно тебе́ почита́ющих.

Молитва

О, святы́й благове́рный вели́кий кня́же Андре́е! Страстоте́рпче и му́чениче! Слуго́ Бо́жий ве́рный и Богосла́вный, христиа́нине и́стовый и Богоревни́вый, му́же любодоброде́тельный и Богому́дрый, во́ине всечестны́й и воево́до доброхва́льный, мона́рше Богоизбра́нный и Боголюби́мый, прави́телю держа́вный и дерзнове́нный! Ру́сь Святу́ю, на уде́лы и кня́жества разобще́нную, хоте́вый во еди́но ца́рствие собра́ти и единодержа́вно е́ю пра́вити, да непреобори́ма от вра́г и́стиннаго христиа́нства пребу́дет; за си́и дея́ния во сла́ву и че́сть Бо́га христиа́нского убие́нный и кро́вию свое́ю основа́ние Руси́ Свято́й с про́чими кня́зи-му́ченики укрепи́вший, да во ве́к незы́блема пребу́дет; дарова́вший Руси́ многочу́дныя ико́ны Богома́тери и То́ю па́че мно́гих ины́х за Благоче́стие и Богопочита́ние возлю́бленный. Сынове́й возрасти́вший, и́же тя́, отца́ земна́го своего́, житие́м свои́м и Отца́ Небе́снаго кончи́ною свое́ю просла́виша. Оби́тель Боголюби́вую основа́вый и мно́зи хра́мы воздви́гнувый, в ни́х же досе́ле моля́щеся мы́, гре́шнии, про́сим твоего́ предста́тельства и Небе́сныя по́мощи; испроси́, свя́те Андре́е, у Го́спода Вседержи́теля ми́лости бога́тыя обездо́ленному ца́рствию ру́сскому и отпуще́ния мно́гих и тя́жких грехо́в наро́дам христиа́нским, да да́рует Спаси́тель на́м прави́теля тебе́ подо́бнаго, и́же возмо́гл бы возроди́ти Оте́чествие на́ше земно́е и ко Оте́чествию Небе́сному привести́ на́с, иде́же ты́ ны́не, кня́же, во сла́ве Невече́рняго Све́та предстоя́ со все́ми святы́ми, восхваля́еши в Тро́ице сла́вимаго Бо́га Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем тя, / благове́рный вели́кий кня́же Андре́е, / и чтим святу́ю па́мять твою́, // ты бо мо́лиши за нас // Христа́ Бо́га на́шего.


Назад к списку