ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Икона Моденская (Косинская) (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 5:

Ра́дуйся, всего́ ми́ра Засту́пнице/ и спасе́ния на́шего Хода́таице!/ Ты бо принесе́нием чудотво́рныя ико́ны Твоея́/ ра́дость и благослове́ние нам источи́ла еси́./ О, Де́во Всенепоро́чная, Цари́це Всепе́тая!/ Хвале́бную песнь воспева́ем Ти, раби́ Твои́,/ и покланя́емся с любо́вию и мо́лим Тя:/ Влады́чице, Ма́ти Христа́ Бо́га на́шего,/ моли́ся приле́жно Сы́ну Твоему́,/ пода́ти нам грехо́в оставле́ние,/ ми́ру умире́ние // и душа́м на́шим спасе́ние.

Кондак, глас 4:

Я́ко исто́чника живота́ неистощи́маго/ и страсте́й душе́вных и теле́сных всеще́друю Целе́бницу,/ ми́лости и щедро́т бога́тство неоску́дное/ ве́мы Тя, Всепе́тая Влады́чице./ Те́мже со дерзнове́нием к Тебе́ притека́ем и уми́льно вопие́м:/ Ма́ти Христа́ Бо́га на́шего,/ посети́ нас щедро́тами Твои́ми,/ ми́лости бога́тыя да́руй // и Ца́рствия Небе́снаго сподо́би.

Молитва

О преми́лостивая и пречу́дная Све́та у́мнаго Ма́ти, досто́йно сла́вимая и пра́ведно от всех го́рних чино́в ублажа́емая, я́ко без сравне́ния их превосходя́щая, Бо́га и Творца́ вся́ческих ро́ждшая! Благодари́м Тя о всех благодея́ниих Твои́х, я́же благоволи́ла еси́ яви́ти нам пресла́вным принесе́нием чудотво́рныя Твоея́ ико́ны. Ко́е благохвале́ние прише́ствию Твоему́ сотвори́м, недоумева́ем, то́чию удивля́емся, велича́юще Твое́ милосе́рдие, е́же на нас показа́ла еси́. Те́мже и мы, гре́шнии, со стра́хом и ра́достию припа́дающе к цельбоно́сной ико́не Твое́й, благода́рственно вопие́м Ти: о всеси́льная ро́да на́шего Помо́щнице! Услы́ши нас, моля́щихся Тебе́, и яви́ ми́лость Твою́; се бо, на пречи́стый о́браз Твой взира́юще, я́ко живе́й Ти с на́ми су́щей, мо́лим Тя усе́рдно: не помяни́ мно́жества грехо́в на́ших, но испо́лни во благи́х проше́ния, да́руй нам вся потре́бная к животу́ и благоче́стию, изба́ви нас от скорбе́й, бед и вся́ких боле́зней, наипа́че же от смертоно́сныя я́звы и па́губы, от наве́та злых челове́к и вся́каго обстоя́ния. Соблюда́й и спаса́й нас благода́тию Свое́ю, Влады́чице, от тлетво́рных уче́ний неве́рия и суеве́рия, от лука́вых совраще́ний. Сохрани́ нас и оте́чество на́ше от вся́ких крамо́л, нестрое́ний и злых развраще́ний, врага́ми ве́ры правосла́вныя воздвиза́емых. Сподо́би же нас, всеблага́я Засту́пнице на́ша, благоче́стно житие́ сие́ земно́е соверши́ти, христиа́нскую безболе́зненную, непосты́дную, ми́рную кончи́ну получи́ти и Небе́сное Ца́рствие насле́довати, да всегда́ пое́м, велича́ем и сла́вим Тя, я́ко благу́ю Засту́пницу ро́да христиа́нскаго, со все́ми угоди́вшими Бо́гу. Ами́нь.

Величание

Велича́ем Тя,/ Пресвята́я Де́во,/ Богоизбра́нная Отрокови́це,/ и чтим о́браз Твой святы́й,/ и́мже то́чиши исцеле́ния // всем с ве́рою притека́ющим.


Назад к списку