ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Икона Аз есмь с вами, и никтоже на вы (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 4:

К Богоро́дице приле́жно ны́не притеце́м,/ гре́шнии и смире́ннии, и припаде́м,/ в покая́нии зову́ще из глубины́ души́:/ Влады́чице, помози́, на ны милосе́рдовавши,/ потщи́ся, погиба́ем от мно́жества прегреше́ний,/ не отврати́ Твоя́ рабы́ тщи,// Тя бо и Еди́ну наде́жду и́мамы.

Кондак, глас 6:

Предста́тельство христиа́н непосты́дное,/ хода́тайство ко Творцу́ непрело́жное,/ не пре́зри гре́шных моле́ний гла́сы,/ но предвари́, я́ко Блага́я, на по́мощь нас,/ ве́рно зову́щих Ти:/ ускори́ на моли́тву и потщи́ся на умоле́ние,// предста́тельствующи при́сно, Богоро́дице, чту́щих Тя.

Молитва

О, Всеблага́я Засту́пнице ро́да христиа́нскаго, Ма́ти Держа́щаго вся десни́цею Свое́ю Христа́ Бо́га на́шего! Изле́й на ны ми́лости и щедро́ты Его́. И да не убои́мся и не устраши́мся враг ви́димых и неви́димых, я́ко рекла́ еси́ упова́ющим на Тя: «Аз есмь с ва́ми, и никто́же на вы». Сохрани́ и́стинную Святу́ю правосла́вную Це́рковь и оби́тель на́шу от раско́лов и ересе́й. И положи́ нача́ло покая́ния наро́да на́шего. Возврати́ Святу́ю Русь на дарова́нный ей Бо́гом путь неповрежде́нной ве́ры, да напо́лнится фимиа́мом моли́тв и расцвете́т, а́ки крин се́льный. Да поживе́м во благоче́стии и чистоте́, всегда́ храни́ми Тобо́ю от искуше́ния анти́христова, наше́ствия иноплеме́нных, междоусо́бныя бра́ни, тру́са, огня́, гла́да и мо́ра; от напра́сныя сме́рти, плене́ния и раздо́ров семе́йных; мона́шеское житие́ укрепи́ и спаси́ ны, Пречи́стая, я́ко упова́ем на Тя по рече́нному Тобо́ю: «Аз есмь с ва́ми, и никто́же на вы». Моли́ся о нас, Пресвята́я Влады́чице Богоро́дице, ко Го́споду Бо́гу на́шему, ми́лующему и спаса́ющему, да не лиши́т ны защи́ты и Ца́рствия Своего́ присвое́ния, и́же и сам рече́ ве́рным Свои́м: «Аз есмь с ва́ми, и никто́же на вы». Ему́же сла́ва, держа́ва, честь и поклоне́ние, си́ла и вели́чие подоба́ет Отцу́ и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем Тя,/ Пресвята́я Де́во,/ Богоизбра́нная Отрокови́це,/ и чтим о́браз Твой святы́й,/ и́мже то́чиши исцеле́ния // всем с ве́рою притека́ющим.


Назад к списку