ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Икона Молченская (тропарь, кондак, молитва и величания)

Тропарь, глас 4:

Дне́сь све́тло красу́ется сла́вный гра́д Москва́/ и в Пути́вле ликова́ние ве́лие,/ я́ко честву́ют, Богома́ти, ди́вную ико́ну Твою́,// ме́дом благода́ти все́х напоя́ющую.

Кондак, глас 8:

Притеце́м, лю́дие,/ к Влады́чице на́шей Де́ве Богоро́дице,/ ико́ну бо Свою́ Молче́нскую на́м дарова́,/ то́ки исцеле́ний источа́ющую,/ вся́кую по́мощь в душе́вных и теле́сных неду́зех подаю́щую // и к жи́зни ве́чной приводя́щую.

Молитва

О, Всеми́лостивая, человеколюби́вая Влады́чице на́ша Богоро́дице! Услы́ши сие́ немощно́е моле́ние с любо́вию и тре́петом припа́дающих к честно́й и сла́вней Молче́нской ико́не Твое́й. Смире́нно про́сим Тя: бу́ди Стена́ неруши́мая стране́ на́шей Росси́йстей, святу́ю Це́рковь Правосла́вную защити́ от неве́рия, ересе́й и раско́лов. Ты бо еси́ всеси́льная христиа́н Засту́пница. Вся́кую ду́шу, к Тебе́ прибега́ющую, огради́ от зла́го обстоя́ния, ско́рби и боле́зни, удержи́ от паде́ний грехо́вных, па́дших возста́ви к покая́нию, стра́ждущих душе́вными неду́гами и одержи́мых злы́ми ду́хами исцели́, пода́ждь уходя́щим в жизнь ве́чную утеше́ние и наде́жду спасе́ния, и вся потре́бная к благочести́вой жи́зни да́руй. Да сла́вим в Тро́ице Еди́наго Бо́га, Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха и Твое́ ми́лостивное предста́тельство, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание

Велича́ем Тя,/ Пресвята́я Де́во,/ Богоизбра́нная Отрокови́це,/ и чтим о́браз Твой святы́й,/ и́мже то́чиши исцеле́ния // всем с ве́рою притека́ющим.

Ино величание

Велича́ем Тя,/ Пресвята́я Ма́ти Христа́ Бо́га на́шего,/ от бла́та Молче́ ико́ною Своéю возсия́вшая/ и лю́ди, чту́щия óбраз Твой святы́й // от бед избавля́ющая.


Назад к списку