ПСАЛОМЩИК - <
Выделенная опечатка:
Сообщить Отмена
Закрыть
Наверх

Икона Колочская (тропарь, кондак, молитва и величание)

Тропарь, глас 4:

Дне́сь возсия́ в Ко́лочи ико́на Твоя́, Богома́ти,/ и, я́ко со́лнце светоза́рное, освети́ ме́сто сие́./ Мы же, на о́браз Твой взира́юще, со слеза́ми вопие́м:/ о, Всеми́лостивая Госпоже́, Влады́чице Богоро́дице,/ моли́ся из Тебе́ Воплоще́нному Христу́ Бо́гу на́шему,/ да пода́ст земли́ на́шей мир// и спасе́ние душа́м на́шим.

Кондак, глас 8:

Взбра́нной Воево́де, Засту́пнице на́шей,/ храня́щей от бед зе́млю Можа́йскую,/ благогове́йное пе́ние прино́сим Ти,/ недосто́йнии раби́ Твои́, Богоро́дице./ Ты же, непреста́нною моли́твою мир спаса́ющая,/ сохрани́ нас от вся́ких напа́стей, да зове́м Ти:/ Ра́дуйся, Благода́тная,// А́нгелов и челове́ков ра́дование.

Молитва

О, Пресвята́я Влады́чице Богоро́дице, Цари́це Небесе́ и земли́, Вы́шшая А́нгел и Арха́нгел и всея́ тва́ри Честне́йшая, Чи́стая Де́во Мари́е, ми́ру Блага́я Помо́щнице, всех христиа́н Поможе́ние и Утвержде́ние, и всем во вся́ких ну́ждах Избавле́ние! При́зри ны́не, о Всеми́лостивая Госпоже́, на рабы́ Твоя́, умиле́нною душе́ю и сокруше́нным се́рдцем Тебе́ моля́щияся, со слеза́ми к Тебе́ припа́дающия и пречи́стому и цельбоно́сному о́бразу Твоему́ поклоня́ющияся, Твоея́ же по́мощи и заступле́ния в ско́рбех и напа́стех прося́щия. Бу́ди за нас Хода́таица к Сы́ну Твоему́, Христу́ Бо́гу на́шему, мы бо, гре́шнии, не и́мамы ины́я Помо́щницы, ра́зве Тебе́, Влады́чице. Ты еси́ на́ша Наде́жда и Упова́ние, Ты еси́ Засту́пница и Предста́тельница на́ша, Ты оби́димым Защище́ние, печа́льным Утеше́ние, скорбя́щим Ра́дование, си́рым Прибе́жище, вдо́вам Храни́тельница, де́вам Сла́ва, пла́чущим Весе́лие, больны́м Посеще́ние, немощны́м Исцеле́ние, гре́шным Спасе́ние. Сего́ ра́ди, о Богома́ти, к Тебе́ прибега́ем и, на Твой святы́й о́браз взира́юще, с любо́вию покланя́емся Тебе́ с Предве́чным на руку́ Твое́ю держи́мым Младе́нцем, Го́сподем на́шим Иису́сом Христо́м, и моле́бное пе́ние прино́сим, вопию́ще: поми́луй ны, Ма́ти Бо́жия, и проше́ния на́ша испо́лни во бла́го, вся бо возмо́жна суть хода́тайству Твоему́ к Сы́ну Твоему́ и Бо́гу на́шему. Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь, поклоне́ние и благодаре́ние, со Безнача́льным Его́ Отце́м и со Присносу́щным Его́ Ду́хом ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание:

Велича́ем Тя,/ Пресвята́я Де́во,/ Богоизбра́нная Отрокови́це,/ и чти́м о́браз Твой святы́й,/ и́мже то́чиши исцеле́ния// всем, с ве́рою притека́ющим.

 

Священный Синод на заседании 16-17 июля 2020 года (журнал № 34) утвердил к общецерковному богослужебному употреблению текст службы Божией Матери в честь иконы Ее «Колочской».


Назад к списку